1 Şubat 2009

ŞİŞ ÖRGÜ TEKNİKLERİ

örgüye başlama
örgüye başlamaDüz örgü işleme

düz örgü
Ters örgü işleme

ters örgü


ilmek çıkarma
ilmek çıkarma


yandan arttırma
yandan arttırma
örgüde düz tarafdan gizli arttırma
gizli arttırma
Ters örgüde gizli arttırma


tersten gizli arttırma


örgü toplama
örgü toplamaDolayarak arttırma


dolayarak arttırma
şişle çiftli kesmeÖrgüyü düzden kesme


örgüyü düzden kesme
Örgüyü tersten kesme
örgüyü tersten kesme


Düz Örgü:1. sıra: Bütün ilmekleri yüz örün.2. sıra: Bütün ilmekler ters örün.Örgü bitimine dek bu iki sırayı hep tekrarlayın.

Tersten Düz Örgü:
(Düz örgünün tersidir)1. sıra:Bütün ilmekleri ters örün.2. sıra:Bütün ilmekleri yüz örün.Örgü bitimine dek bu iki sırayı tekrarlayın.


Haroşa:
Gidiş ve dönüş sıraları hep ters örülür. Pirinç Örgüsü:1. sıra: 1 ilmeği yüz 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna dek gidin.2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.


Çift Pirinç Örgüsü:1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.


Başlangıç Örgüsü:
1. sıra: 1 ilmeği yüz örün, ipliği öne alın, 1 ilmeği örmeden tersten alın, ipliği arkaya alın, bu şekilde sıra sonuna dek devam edin.2. ve sonraki sıralar: Yüz ördüğünüz ilmekleri örmeden tersten alın, örmeden tersten aldığınız ilmekleri yüzden örün. 1/1 Lastik:1. sıra: 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar bunu tekrarlayın.2. ve sonraki sıralar: İlmekleri oldukları gibi örün. 2/2 Lastik:1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.2. sıra ve sonraki sıralar: İlmekleri oldukları gibi örün.


Selanik Örgüsü:
1. sıra: 1 ilmeği ters örün,yanındaki ilmeği örmeden tersten alın ve ipliği şişe bir kez dolayın. Sıra sonua dek bu şekilde devam edin.2. sıra: Önceki sırada ters ördüğünüz ilmeği örmeden alın ve ipliği şişe bir kez dolayın, örmeden aldığınız ve dolama yaptığınız ilmekleri birlikte ters örün.Örgü sonuna dek bu iki sırayı tekrarlayın.


MİNİ İPUCU SİZE:
Ördüğünüz örgünün kenarlarının düzgün çıkması için, her sıradaki ilk ilmeği örmeden şişinize alın

Çeşitli İlmek Türleri

Özellikle fantazi örgü örerken, bazı temel ilmekler kullanılır.

Çaprazlama:
Saç örgüsünün en basit şeklidir. 2 veya daha fazla ilmek sayısı üzerinden şöyle yapılır. 1. ilmeği bekletin, sonraki ilmeği yüz örün. İlmeği önde bekletirseniz sola çaprazlama, arkada bekletirseniz sağa çaprazlama adını alır. Ayrıca bir de çift çaprazlama vardır. O da şöyle yapılır. 1. ilmeği bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz ördükten sonra, beklettiğiniz ilmeği yüz örün. Yine önde bekletirseniz sola çift çaprazlama, arkada bekletirseniz sağa çift çaprazlama olur.

Düz Çaprazlama:
1 ilmeği sağ şişe kaydırın, sonraki ilmeği yüz örün ama şişten çıkarmayın, kaydırdığınız ilmeği yüz ördükten sonra, ikisini birden şişten kaydırın. Daha sonra da beklettiğiniz ilmeği yüz örün.

Uzun İlmek:
Şişi ilmeğe batırın, ipi şişe bir kez dolayacağınız yerde, iki veya üç kez dolayın. Sonra, ilmeği normal olarak örün. Dönüşte ilmeği oluduğu gibi örün, doladığınız ilmekleri ise şişte bırakın. Böylece uzun ilmek elde edersiniz.

Çift İlmek:
Şişi örmeniz gereken ilmeğin altındaki ilmeğe batırın. ( bir alttaki ilmeğe) Bu ilmeği yüzden örün.

Kenar İlmeği:
İşin düzgün olması için, baştaki ilk ilmek örmeden alınır.

Dönük İlmek:
Örülecek olan ilmeği normal olarak değil de tersten alarak örme işlemidir.

Atma:
İlmeği örmeden önce, ipliği sağ şişe bir veya bir kaç kez (örgünün tarifinde söylenen sayıya göre) dolama işlemidir.

Kaydırma:
Sol şişteki bir veya bir kaç ilmek sağ şişe örmeden alınır.

Bindirme:
Tek veya çift olabilir. Bir tür eksiltme işlemidir. İlmeği daha önce veya sonra, örülen ilmeğin üzerinden kaydırmaktır. Önceki ilmeğin üzerine kaydırılırsa sağa bindirme, sonrak ilmeğin üzerine kaydırılırsa sola bindirme adını alır. Kaydırdığınız ilmek, birlikte örülen iki ilmeğin üzerine bindirilirse çift bindirme olur.

7 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. Bu temel bilgileri bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Tesekkürler canim bilgiler icin..

  YanıtlaSil
 3. bloğunuz çok güzel sizi arkadaş listeme ekledim. emeğinize sağlık Allah'a emanet olun görüşmek üzere

  YanıtlaSil
 4. those small video instruction is very nice and very clear!! fantastic it help people who wanted to know how to do that.

  Cheers,

  YanıtlaSil
 5. El örgüsünde ön ve arka sıralarda ilmeklerin arka biritlerine sağdan sola batıp, yüz örülerek hazırlanan işin örneğinin adı nedir?

  YanıtlaSil
 6. çok güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..