7 Mart 2009

MEVLİD KANDİLİ & BU GECENİN İBADETLERİ&TESBİH NAMAZI

mevlid kandili

Bu gece ; “(Resûlum!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Sûresi: 107) ayet-i kerimesinde de belirtildiği üzere alemlere rahmet olarak gönderilen Resûl-i Ekrem Efendimiz’in doğduğu gecenin yıldönümüdür.

Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir.
"Mevlid günü ve gecesi mübecceldir, yâni şerefi, kıymeti çoktur.

Kendisine tâbi olanlar için kurtuluş vesîlesi olan Resûlullah Efendimizin doğumu için sevinmek,
Cehennem azâbının azalmasına sebep olur.

Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fâzileti Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azâbının durdurulduğu hadîs-i şerîf ile bildirilmiştir. Bunun gibi, Mevlid gününde de azâb yapılmaz.

Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka vermeli, da'vet olunan ziyâfetlere gitmelidir." (İmâm-ı Celâlüddîn Abdurrahmân bin Abdülmelik Kettânî)


Ayrıca bu gece kazâ namazları kılmalı, Kur'ân-ı Kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli,hayır hasenat yapmalı, müslümanları sevindirmeli, bunların sevâblarını vefat eden ölmüşlerimiz ile de paylaşmalıdır.


Hazret-i Ebû Bekr; "Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur." buyurmuştur.


Hazret-i Ömer; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet veren, islâma kıymet vermiştir." buyurdu.

Hazret-i Osman; "Peygamber Efendimizin Mevlid-i Şerîfi için bir dirhem harcayan, sanki Bedir ve Huneyn gazâlarına iştirak etmiş gibi sevâb kazanır." buyurdu.


Hazret-i Ali; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet verip, Mevlid-i Şerîf okunmasına sebep olan, dünyadan îmânla gider." buyurdu.


BU GECEYİ NASIL İHYA EDELİM?


Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber'in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiya yapalım.


O'na ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.
Unutmayalım...

Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak,ilahiler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah'ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...


TESBİH NAMAZI

Tesbih namazına niyet:

„Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“
Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:
"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"TESBİH NAMAZININ KILINIŞI:Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır. Yukarıdaki tesbih: "Sübhâneke..."'den sonra 15 kere, Zamm-ı sureden sonra 10 kere, Rükûda 10 kere, Rükûdan doğrulunca 10 kere, Secdede 10 kere, Secdeden doğrulunca 10 kere, İkinci secde de 10 kere, okunur. Böylece birinci rek'at kılınmış olur.

İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.
Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..."'den sonra, "Allâhümme salli..." ve "Allâhümme bârik...", üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır. Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

Hatm-i Enbiyâ yapmak için, önce 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf okunur.
Sonra: "Eûzu billâhis-semî'ıl-alîmi mineş-şeytânir-racîm. Rabbi eûzu bike min hemezâtiş-şeyâtıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûn"

Şu âyet-i celîle okunur ve buna göre hareket edilir:
"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. Yâ eyyühellezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekullâhe lealleküm tüflihûn. Sadekallâhül-azıym"

Bundan sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:
"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alen-nebiy. Yâ eyyühellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ. Sadekallâhül-azıym"
100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:
"Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lena ve terhamnâ lenekûnenne minel-hasirîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:"Rabbi ennî messeniyed-durru ve ente erhamür-râhimîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,
100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:"Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn"
100 defa: Salevât-ı şerîfe,

100 defa: Salevât-ı şerîfe,
500 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"
100 defa: Salevât-ı şerîfe, okunur. Sonra duâ yapılır.
Bütün kâinatla bu geceyi karşılayarak,
O'nun (s.a.v) âleme teşrifine kıyam edelim..!
Bu kandil içimizde ayrı bir kıpırtı, apayrı bir heyecan olsun..!
Bu muhteşem gecenin, gündüzünde oruç tutalım..!
Sevaplarımız çok, Kandilimiz Mubarek Olsun..!


tesbih namazı, kutlu doğum haftası,ayet-el kürsi, kandil, berat kandili, mevlid kandili, mirac kandili, kadir gecesi, cuma gecesi, ayet ve surelerin sıralaması, kuran-ı kerim ramazan-ı şerif oruç

46 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. SA.kandilin ve caman mubarek olsun ibadetlerin ,duaların kabul olsun amin..A.E.O

  YanıtlaSil
 2. www.yapraksarma.blogcu.com7 Mart 2009 11:06

  canım kendim o kadar kızıyorumki bugün.ben nasıl kandil olduğunu unuttum..acaip canım sıkkın.oruç uttardım..ya nasıl bir geriekalılık ettim bilmiyorum..neyse canım kandilin kutlu olsun sevgilerimi yolluyorum.allah senle olsun..

  YanıtlaSil
 3. Canım,Güzel ahlaklı Peygamberimizin ahlakının hepimizde olması dileğiyle,hayırlı kandiller.Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 4. `Gel ey gönül! Hakiki bayram, Cenabı Muhammede vuslattır. Çünkü cihanın aydınlığı, O mübarek varlığın cemalinin nurundandır.`Hz. MevlanaAllah Teala nın, bu Kandilin hakikatini Ümmeti Muhammede yaşatması duasıyla...Bu gecenin güzel yüzü yüreğimize dokunsun Insaallah..www.elifnun.blogcu.com

  YanıtlaSil
 5. canım arkadaşım eğer mümkünse 17. cüzü almak istiyorum.rabbim kabul ederse 2. hatim için.bu arada davetiyemide bırakıyorum Etkinliğime buyurun Gönderen: http://arzumhobii.blogcu.com/ 38. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM SEVGİLİ ARKADAŞLARIM; http://porselendemlik.blogcu.com http://birdemliksohbet.com http://gelibolu17.blogspot.com/ http://selmahlc.blogcu.com/ tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati için 09 MART 2009-23 MART 2009 TARİHLERİ ARASINDA http://arzumhobii.blogcu.com/ YANİ BEN YAPACAĞIM. SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!! HEP BİRLİKTE ÇOK GÜZEL TARİFLERİ KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ. TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK. VE TARİFİNİZE"PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 38.HAFTA " BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM.C BOXA BIRAKILAN NOTLAR GÖZDEN KAÇABİLİR LÜTFEN YORUM YAZIN.SENİ VE BU YORUMU OKUYAN HERKESİ DAVET EDİYORUM ZİYARET EDİPTE BİZZAT DAVET EDEMEDİĞİM DOSTLARIM LÜTFEN BU YAZIYI NERDE OKURSANIZ SİZDE KATILIN EMİNİMBU ETKİNLİK SAYESİNDE BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ OLUYOR MUTLAKA KATILIMIZI BEKLİYORUM.. ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

  YanıtlaSil
 6. Canım arkadaşım RABBİM senden razı olsunki tanımadıgımız belkide hiç kim olduklarını bilmeyecegimiz kişilerle aramızda dua köprüsü kurdun .Bu gecenin nuru kadar ferah bereketi kadar bolluklarla bir ömür geçirmeni dilerim KANDİLİN mubarek olsun.(dualarında ben gibi vatanını özleyen kandil bayram gibi mutlukları yanlız yaşayan kardeşlerinede dua edersen memnun olurum)ALLAHA emanet ol.

  YanıtlaSil
 7. Yürek dikene konsa,kanimiz dosta gider.Güller vuslatlansa canimiz dosta gider.Sevgiler dua olur,dualar dosta gider.Bu dost dostuna hayirli kandiller diler.

  YanıtlaSil
 8. fatma48-hazanyagmuru47 Mart 2009 21:06

  GUL DALINDA GUZEL DIKENSE GULLE GUZEL, TOPRAK YESILLE GOK MAVIYLE GUZEL, GOZLER MANAYLA ELLER DUAYLA GUZEL, MEVLUT GECENIZ MUBAREK OLSUN.

  YanıtlaSil
 9. Hepimizin Mevlüd kandili ve Dünya kadınlar günümüz kutlu olsun .Sevgiler bir kucak dolusu :))

  YanıtlaSil
 10. 2563'ten kardeşineHaberler uçurmuştun ebu hureyre' nin diliyle : " Benden sonra öyle kimseler gelecek ki, keşke peygamberi görseydik de ne malımız ne evladımız olsaydı diyecekler " Ve hz. enes ile paylaşmıştın özlemini " Beni görmedikleri halde bana iman eden kardeşlerimi görmeyi çok isterdim" Sultanım! Ey medine minberinde " ümmeti, ümmeti " diye hüznü giyen sevgili Ey mekke mihrabında alemler hesabına " allah! " diyen sevgili Bize lütfu ilahi bahşedilen kapına diz çöktük, bey' at ettik Rabbinden bize ne getirdi isen amenna Duyduk, itaat ettikYa Rasulallah (S.A.V)Sen hâlâ kırk yaşındasın Ve hâlâ ümmetinin başındasın... Dursun Ali ERZİNCANLIDua ve muhabbetlerimle hayırlı kandiller diliyorum..

  YanıtlaSil
 11. nurunorguleri8 Mart 2009 01:54

  selam Bugün Peygamber efendimizin doğduğu gündür. Peygamber efendimiz yılında rebiül evvel ayının gecesi doğmuştur. Her yıl bu günde müslümanlar peygamberimizin dünyaya gelişini dualarla anarlar. Bu gece eller semaya kalkar, yürekler yaratana onun için açılır. Kandiliniz mübarek olsun.

  YanıtlaSil
 12. İslam'ın nurlu yüzü kalbine dolsun Makamınız cennet Hz. Muhammed komşunuz olsun Günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet dolsun Kandiliniz mübarek olsun

  YanıtlaSil
 13. Günaydın canim..MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.ALLAHA emanet ol.

  YanıtlaSil
 14. sizinde kandiliniz mubarek olsun ne güsel yazılar yayınlamısıınız çok sagolun:)

  YanıtlaSil
 15. Aşk Mekkeden Medineye Hicret EtmektiAşk Uhudda Can VermektiAşk Muhammed'i(s.a.v) SevmektiAşk Ölürken Ümmetim DemektiBende bu Aşk'la MevLid Kandilini Kutluyorum

  YanıtlaSil
 16. DUALARIMIZIN KABUL MEKANIMIZIN CENNET MAKAMIMIZIN FİRDEVS OLMASI TEMENNİSYLE KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN...SİTENİZ ÇOK GÜZEL DUALAR YÖNÜNDEN BİZ İNSANLAR ÇOK ZAYIFIZ BÖYLE TESBİHATLARI DUALARI YAZMANIZ ÇOK GÜZEL BİZLERİ BİLGİLENDİRMENİZ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN..

  YanıtlaSil
 17. hayırlı kandiller olsun arkadasım.

  YanıtlaSil
 18. Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatin en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olmasi temennisiyle... Iyi Kandiller.. http://nazardeymesin07.blogspot.com

  YanıtlaSil
 19. Yıpranmış ve katılaşmış gönülleri rahmet meltemiyle yeşerten eşsiz Peygamberin doğum günü olan mevlit kandilinizi en içten dileklerimle tebrik ederim.. Güzel bir pazar günü geçirmeni diliyorum..Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun..sevgiler..

  YanıtlaSil
 20. Yıpranmış ve katılaşmış gönülleri rahmet meltemiyle yeşerten eşsiz Peygamberin doğum günü olan mevlit kandilinizi en içten dileklerimle tebrik ederim..

  YanıtlaSil
 21. Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatin en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olmasi temennisiyle... selamlar canım.kandilinizi kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.sevgilerimle

  YanıtlaSil
 22. Bugün Peygamber efendimizin(sav) doğduğu gündür. Bu gece dualarımız bol,kandilimiz mübarek olsun...

  YanıtlaSil
 23. SEYTAN SENDEN COK UZAKTA, MELEKLER BASUCUNDA OLSUN, DUALARIN KABUL, KEDERLERiN SON BULSUN! KANDiLiN MUBAREK OLSUNAYNI ZAMANDA DA 8 MART DUNYA KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN CANIMwww.yenitadlar.blogcu.com

  YanıtlaSil
 24. Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir mevlit kandiliniz haıyrlı olsun

  YanıtlaSil
 25. ♥ Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

  YanıtlaSil
 26. SEVGİLİ FAHR-İ KAİNAT EFENDİMİZİN DOĞUMUNU KUTLADIĞIMIZ BU GECEDE,MEVLİD KANDİLİNİZİ KUTLUYORUM.ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 27. tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle mevlid kandiliniz mübarek olsun......

  YanıtlaSil
 28. Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

  YanıtlaSil
 29. canım bu mübarek Mevlid Kandilini kutlarım..bu mübarek gecenin Feyzi-Rahmeti üzerinize, bereketi evinize olsun.dualarınız kabul, amelleriniz makbul olsun..ayrıcada dünya kadınlar gününüde kutlarım.sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 30. kandiliniz mübarek olsun dualarınız için çok teşekkürler.Allah dualarınızı kabul etsin inşallah

  YanıtlaSil
 31. hayırlı kandiller arkadaşım,dualarda buluşalım arkadaşım,sevgiler....

  YanıtlaSil
 32. Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun

  YanıtlaSil
 33. KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.SEVGİLER

  YanıtlaSil
 34. FARKINDA OLMALI İNSAN...BİR DAMLA SUDAN YARTILDIĞINI FARKETMELİ...ANNE KARNINA SIĞARKEN DÜNYAYA NEDEN SIĞMADIĞINI VE SONUNDA BİR METRE KARELİK YERE NASIL SIĞMAK ZORUNDA KALACAĞINI FARKETMELİ...HENÜZ BEBEKKEN DÜNYA BENİM DERCESİNE AVUÇLARININ SIMSIKI KAPALI OLDUĞUNU,ÖLÜRKEN AYNI AVUÇLARIN HERŞEYİ BIRAKIP GİDİYORUM İŞTE DERCESİNE APACIK OLDUĞUNU FARKETMELİ VE ONA GÖRE YAŞAMALI.EFENDİMİZİN ŞEFATİNE NAİL OLMAK DİLEĞİYLE.KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

  YanıtlaSil
 35. İslam âlemi bugün Mevlid Kandili'ni idrak ediyor.tüm insanlığın,islam eleminin Mevlid Kandili'ni kutluyorum.

  YanıtlaSil
 36. nurunorguleri8 Mart 2009 21:39

  SELAMOKUMA BİTMEDİYSE 1000 SELAVAT EKLERSİN HAYIRLI KANDİLLER

  YanıtlaSil
 37. SELAMOKUMA BİTMEDİYSE 1000 SELAVAT EKLERSİN HAYIRLI KANDİLLER

  YanıtlaSil
 38. http://img9.imageshack.us/img9/3741/kandiltebrigii.jpg

  YanıtlaSil
 39. KANDİLİN VE KADINLAR GÜNÜN KUTLU OLSUN.SEVGİLER

  YanıtlaSil
 40. Bu güzel gecenin feyzinden yararlanmayı rabbim hepimize nasip etsin inşaallah.Amellerimiz makbul,dualarımız kabul olsun,gecen mübarek olsun kardeşim...

  YanıtlaSil
 41. Kandilini ve dünya kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum.Sağlıklı güzel günler diliyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 42. selamun aleyküm benim değerli arkadaşım kusura bakma biraz geç yazdım ama inan çokyoğundum KANDİLİN MÜBAREK OLSUN HER Günün kandil güzelliğinde olsun sevgiler

  YanıtlaSil
 43. Kandiliniz mubarek olsun,dulariniz ibadetlerini kabul olsun

  YanıtlaSil
 44. nice kandillere erişmek dileğiyle,GÖZLER ARASINDAKİ İLİŞKİYİ BİLİYORMUSUNZ,BİRLİKTE AĞLARLAR,BİRLİKTE GÖRÜRLER VE BİRLİKTE UYURLAR.AMA ASLA BİRBİRLERİNİ GÖRMEZLER.ARKADAŞLIK TA BÖYLE OLMALI.ARKADAŞIMA SEVGİLER

  YanıtlaSil
 45. Çok saolun ödevime yardımcı olduğunuz
  Kandiliniz mübarek olsun

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..