9 Mayıs 2009

ANNE SEVGİSİ & ANNELER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Anne sevgisi


Anne Sevgisi

Anne Sevgisi
Yüce Allah, dünyadaki sevgilerin en yücesi olan evlat sevgisini, anneye vermiştir. Bu sevginin hiçbir menfaati ve kuralı yoktur. Bu sevgi, “zengin–fakir, eğitimli- eğitimsiz” ayrımı olmaksızın, her anne - baba için geçerlidir. Hatta hayvanlar için dahi geçerlidir.
Bu koşulsuz saf sevgi, zaman, zaman bazı evlatlar tarafından fark edilmeyebiliyor. Ya da bazı dini guruplara katılan gençler, telkin altında ailelerinden soğutulabiliyorlar.

Dini bilgisi az olan, ya da hiç olmayan gençleri kandırmanın en güzel yolu Allah korkusudur. Bazı tarikatlar gençleri Allah korkusuyla kandırıyorlar. Daha sonra da onlara liderinin sözünden çıkarsan, dinden çıkarsın telkini veriyorlar. Dini bilgisi az olan gençler de bu korkuyla, (hak olmayan tarikatlara karşı olan ) ailelerine düşman olabiliyorlar. “Hak olan tarikatlarda amaç Allah’a yakın olmak iken, hak olmayanlarda ise, şeyhe körü körüne bağlı olup, toplumdan ve aileden soyutlanma vardır.”

Ailelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Evlatlarında olan değişikliklerin arkasında mutlaka bir şeylerin olduğunu anlamaları gerekiyor. Din ile hiçbir alakası olmayan bazı cemaatlerde, din adı altında kandırılan yüzlerce gencimiz farklı amaçlarla kullanılabiliyorlar.

Günümüzde bazı cemaatler ve tarikatlarda beyinleri altüst olan çocuklarımız, ailelerine karşı adeta düşman olarak yetiştirilebiliyorlar. Bazı cemaatlerde “annelerin sadece evladın doğumundan sorumlu olduğunun” telkini verilip onları ailelerinden soğutabiliyorlar.
Anne baba sevgisi Kuran’da açık ve net olarak yazmasına rağmen, din adı altında çocukları ailelerinden koparabiliyorlar.

Kuran ayetlerinde anne-baba hakkından şöyle söz edilir:
“Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi, 17)


Şu da bir gerçek ki; Allah inancı kuvvetli olan ve Kuran ahlakını tam olarak benimseyen, vicdanının sesine kulak veren gençlerin, hangi koşullarda yaşarlarsa yaşasınlar, kandırılmaları asla mümkün olmayacaktır.

Unutulmamalıdır ki, akli dengesi bozuk veya çok zor durumda olmadığı sürece, bir anne - baba asla evladını yarı yolda bırakmaz, terk etmez. Canı pahasına da olsa onları her türlü kötülüklerden korur. Hangi cemaate girerse girsin, hangi telkin altında annelerine isyan ederlerse etsinler, asla anne babaları onların peşini bırakmayacaklardır… Her zaman evlatlarına şefkat kollarını uzatarak, onları tüm kötülüklere karşı koruyacaklardır.

“Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır…”(Nahl Suresi, 66)
Ayette de belirttiği gibi, hayvanlara daha dikkatle baktığımızda, ibret alacak çok şey olduğunu görebiliriz. Örneğin yukarıda anlattığım evlat sevgisi, doğada yaşayan en vahşi hayvanlar için bile aynıdır.
Çünkü Allah yeryüzündeki tüm canlıları bu içgüdüyle yaratmış ve bilinçaltımıza bu koşulsuz anne sevgisini kodlamıştır.

“Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. "Hem Bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır."(Lokman Suresi,14)

Bilindiği gibi, en zor ve uzun geçen hamilelik dönemi, insanı dünyaya getirmektir. Ayrıca “yürümek, konuşmak, temizlik alışkanlığı” gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda en uzun sürede hayata adapte olan, yine insan yavrusudur. Bu uzun beraberlikteki görevi hep anne üstlenmiştir. Neredeyse doğumundan ölümüne kadar anne, kanatlarını evlatlarının üstüne germiştir. Bu fedakârlığın karşısında, anne ve babanın evlatlarından istedikleri sadece, saygı ve hoşgörüdür.

Yine unutulmamalıdır ki, dünyaya gelen her canlı yaşarsa, er ya da geç mutlaka yaşlılığı tadacaktır. İleride kendimize yapılmasını istemediğimiz tavır ve davranışları, biz de anne ve babamıza yapmayalım. Onlara şefkat, hoşgörü, saygı ve sevgiyle yaklaşalım.
“Onların hayır dualarını alalım.”

Nuran Yelkenci


Bende tüm annelerin ve anne adaylarının anneler gününü kutluyorum.Her gününüz anneler günü olsun.Allah c.c. hiç bir anne babaya evlad acısı hiç bir evlada da anne baba acısı yaşatmasın.amin.


ANNELER GÜNÜ

23 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. sizinde anenneler gününüz kutlu olsun:

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim canım seninde anneler günün kutlu olsun seygiyle kal

  YanıtlaSil
 3. anneler günün kutlu olsun arkadaşım çok güzel bi paylaşımdı ayrıca çok teşekkürlerr sevgilerr

  YanıtlaSil
 4. canim anneler günü kutlu olsun sevgilerimleee...

  YanıtlaSil
 5. Canım,
  senin ve tün annelerin anneler günün kutlu olsun.
  Bence de en önemlisi annelerimizin hayır dualarını almak.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 6. s.a.
  hayırlı pazarlar canım.sizin de anneler gününüz kutlu olsun.a.e.o.

  YanıtlaSil
 7. günaydin canim
  anneler günün kutlu olsun
  sana ailenle güzel bir pazar günü gecirmeni dilerim

  sevgilerimle
  ugurbocegi1

  YanıtlaSil
 8. merhaba, anneler günün kutlu olsun arkadaşım.sevgilerle...

  YanıtlaSil
 9. seninde anneler günün kutlu olsun arkadaşım,sevgilerimle

  YanıtlaSil
 10. canım uzun zamandır aranızda degildin öncelikle hoş geldin.güzel paylaşının için teşekkürler.senin ve tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 11. Anneler günün kutlu olsun.
  Mutlu pazarlar,sevgiler.

  http://supprussceyiz.blogspot.com
  http://anilerdin.blogspot.com

  YanıtlaSil
 12. SEVGİLERİMLE.
  ANNELER GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUM.

  YanıtlaSil
 13. canımmmm nasılsın ne zamandır görüşemiyoruz ben okadar yoğunumki elimde çok iş var bacım onları bitiricem diye nete oturamıyom pek kabahat bende yani anneler günün kutlu olsun canım daha çok çocuk alırsın kucağına inşallah
  nurunhobileri

  YanıtlaSil
 14. Anneler günün kutlu olsun.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 15. ........ , . - . - , _ , .........
  ......... ) ` - . .> ' `( .........
  ........ / . . . .` . . ........
  ........ |. . . . . |. . .| .......
  ......... . . . ./ . ./ .........
  ........... `=( /.=` .............
  ............. `-;`.-' .............
  ............... `)| ... , .........
  ................ || _.-'| .........
  ............. ,_|| _,/ ...........
  ....... , ..... || .' ............
  ....... | | ,. ||/ ..............
  .... ,..` | /|.,|Y, .............
  ..... '-...'-._..||/ .............
  ......... >_.-`Y| .................
  .............. ,_|| ...............
  ................ || ..............
  ....anneler günü || tüm annelere
  ..kutlu..........||...... olsun..

  YanıtlaSil
 16. anneler günün kutlu olsun adaşım:)bugün döndüm,yokluğumda beni yanlız bırakmamışsın sağol,kocaman sevgimi bırakıyorum sana,görüşmek üzere...

  YanıtlaSil
 17. anneler gununu kutlar büyüklerınınde ellerınden öperım canım nice yıllara sevdıklerınle

  YanıtlaSil
 18. günaydin canim hayirli ve huzurlu bir hafta dilerim
  ugurbocegi1

  YanıtlaSil
 19. anneler günün kutlu olsun canım.hayırlı sağlıklı bereketli haftalar dilerim

  YanıtlaSil
 20. canım sağol seninde anneler gününü kutlarım.ben geciktim ama umarım çocuklarınla güzel günler geçirmeni dilerim.görüşmek dileklerimle

  YanıtlaSil
 21. Merhaba. Mesajınız için çok teşekkür ederim. Biraz geç kaldım ama sizin de anneler gününüz kutlu olsun. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 22. Hatice'cim canım az geç oldu ama yinede annaler gününü kutluyorum..Allah c.c. ağız tadınla çocuklarınla eşinle mutlu huzurlu bir ömür nasip etsin canım..amin..
  iki gündür çok yoğundum bugünde gel-git yaparak az takıldım burda..sabah çoğu sayfalara giremedimdi...dünde Ranayla görüştüm bugün dra gidecekti son sözü almak için.çarşamba-perşembe yada cuma operasyon olma durumu var..Dua ettim Allah c.c. şifalar versin diye..amin..yalnız ayfer ablayla görüştüğümüz şeyi oda bende fırsat yapamadık bugün telde görüştüm..msnyi açtım belki görürsün diye yoksun sana telimide yazayım yeniden ekle oldumu..çok öpüyorum canım..

  YanıtlaSil
 23. Selam canım..
  Happy mother's day.
  (ووصينا الانسان بوالديه حملته امه وهنا على وهن وفصاله في عامين ان اشكر لي ولوالديك الي المصير )
  سورة لقمان - سورة 31 - آية 14
  Sevgiler.

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..