2 Haziran 2011

ÜÇ AYLARIMIZ MÜBAREK OLSUN, ÜÇ AYLARDA ÇEKİLECEK TESBİHATLAR..

üç aylar

Samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirildiği, Allah Teala’nın lütuf ve ihsanının sağanak sağanak yağdığı üç aylar diye adlandırılan mübarek zaman dilimleri Recep, Şaban ve Ramazan aylarına kavuşmuş bulunmaktayız. Bu sebeple Yüce Rabbimize ne kadar şükretsek azdır.

Üç aylar; ibadetlerle ulvileştiğimiz, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, oruç ibadetinin yerine getirildiği aylardır. Bu sebeple bu aylarda oruç tutmak, beş vakit namazımıza daha bir özen göstermek, bol bol nafile namaz, kaza namazı kılmak, Kur’an okumak ve anlamaya çalışmak hedefimiz olmalıdır.Sevgili Peygamberimiz üç aylar girdiğinde: “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır”(1) diyerek dua ediyordu.Yüce Rabbimiz de: “Ey müminler! Hep birden Allah'a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz”(2) buyurmak suretiyle kurtuluşa ermenin reçetesinin tövbe etmek olduğunu bizlere bildirmektedir. Öyleyse Rabbimizin affının çok bol olduğu bu zaman dilimlerindeki fırsatı kaçırmamalıyız.
Daha çok tövbe ve dua yapmalıyız. Yüce Rabbimizden kendimiz, milletimiz ve bütün İslam alemi için hayırlar nasip etmesini, sağlık ve esenlik vermesini, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmasını niyaz etmeliyiz. İnşallah Rabbimiz de dualarımızı geri çevirmeyecek ve “Bana dua edin, kabul edeyim”(3) buyurarak vaat ettiği gibi dualarımıza cevap verecektir.


Üç aylarda her türlü hayır imkanlarını değerlendirmeliyiz. Fakirlere sadaka vermek suretiyle onları da sevindirmeli, kimsesiz ve yetim çocukları gözetmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Dargınlıkları ortadan kaldırmak için ilk adım atan biz olmalı, aramızdaki sevgi ve merhameti geliştirecek sebepler aramalıyız.Yüce Allah Recep ayını, Şaban ayını, bizler için mubarek ve bereketli kılsın, ve cümlemizi mübarek Ramazan ayına sağ salim kavuştursun.Rahmetinden, bereketinden nasibini alanlardan eylesin.Amin.

ÜÇ AYLARDA ÇEKİLECEK TESBİHATLAR
Recebin ilk günü ALLAH(c.c.) rızası için iki rekat
nafile namaz kılınır.Sonra samimiyetle günahlara tevbe edilir.

111 defa''ALLAH(c.c.)ümme salli ala MUHAMMED'' diye Peygamber Efendimiz'e salatü selam getirilir.

Akabinde 1660 defa :''Ya ALLAH(c.c.)'' diye tesbih çekilir.

Üç aylar boyunca her gün 1100 defa: ''La ilahe illALLAH''
100 kere de ''MUHAMMEDun resulullah'' diye bu tesbihe devam edilir.
Bu hal üzere üç ayların sonunda 90 bin kelime-i tevhid tamamlanmış olur.

Efendimiz(sav):'' Bir defa Kelime-i Tevhidgetiren kimsenin 4.000 adet büyük günahı amel defterinden silinir'' buyurmuşlardır.Buna göre 90.000x4.000=360.000.000 günah-ı kebairden arınmış olur inşALLAH(c.c.).


ALLAHümme bariklenâ fi Recebe ve Şaban ve belliğnâ Ramazân vahtim lenâ bil’iman ve yessir lenâ bil’Kur’an”
RECEB-İ ŞERİF DUALARI
10 Gün Subhânallâhil Hayyil Kayyûm

10 Gün Subhanallâhil Ehadis Samed

10 Gün Subhânallâhil Gafurur Rahîm
ŞABAN-I ŞERİF DUALARI
10 Gün Yâ Lâtif (Celle Şanühu)

10 Gün Yâ Rezzak (Celle Şanühu)

10 Gün Yâ Aziz (Celle Şanühu)
RAMAZAN-I ŞERİF DUALARI
10 Gün Yâ Erhamerrâhimin

10 Gün Yâ Gaffârezzünûb

10 Gün Yâ Atikarrikâb
Bu tesbihatlar günde 100 er defa okunur.Recebi şerif ayında kılınacak namaz
Selmanı farisi(ra)dan rivayet ediliyor ki:Recebi şerifin hilali girdiğinde Efendimiz (sav) bana hitaben buyurdular ki:''ey selman!her kimki receb ayında her rekatta BİR FATİHA,ÜÇ İHLAS ve ÜÇ de KAFİRUN SURESİ'ni okuyarak otuz rekat namaz kılarsa Allhü teala (cc) hazretleri o kimsenin günahlarını af ve mağfiret eder.ona senenin tamamını oruç tutmuş sevabı verir.gelecek seneye kadar namaz kılanlardan yazılır.her gün onun için bedir şehitlerinden bir şehidin ameli kadar ameli yükselir.'' selamnı farisi sonra sorar:ey ALLAHın Resulü!o namazı ne şekilde,ne zaman kılayım?Efendimiz (sav) :''ey selman!ayın evvelinde on rekat kılarsın.ALLAH (cc) rızası için niyet edilir.iki rekatta bir selam verilir.yukarıdaki dualar okunur.namaz tamamlandıktan sonra eller kaldırılıp şu dua okunur:

''la ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey'in kadir,ALLAHümme la mania lima e'tayte ve la mu'tıye lima mene'te ve la yenfeu zel ceddi minkel ced'' sonra iki elini yüzüne sürersin.ayın ortasında da on rekat kılarsın(yukarıdaki tarifteki gibi).namazdan sonra;
''la ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey'in kadir,ilahen vahiden ehaden ferden sameden vitran ve lem yettehiz sahibeten ve la veleda'' duasını okursun.ayın sonunda da on rekat kılarsın.namazdan sonra ; ''la ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey'in kadir,ve sallALLAHü ala seyyidina MUHAMMEDin ve ala alihit tahirine ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim'' duasını okursun


sonra ne hacetin ve isteklerin varsa Mevladan istersin.ALLAHü Teala seninle cehennem arasında yetmiş hendek kılar.her bir hendek arası yer ve gök arası kadardır.her rekat için bin rekat namaz kılmış sevabı yazılır.sırat üzerinden geçme beratı verilir.

5 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. Merhaba Canım,öncelikle kandilini kutlayayım.Üç aylara giriyoruz.Allah hepimize hayırlı etsin Haticem.
  danteli beğenmene sevindim.belki ilerde yaparsın kızına.
  ben de otursam başına, yapsam keşke ahh bu aralar yine çok tembelim.boya badana işi dün bitti ama çok işim var :)temizlik ve yerleştirme işleriyle uğraşıyorum.havlu dantelleri çabuk ilerleyen model olursa güzel,modelleri örnek çıkarıp,sonra işlemek iyi fikir canım.bizimle paylaşırsın umarım.Sen de Allah'a emanet ol .öptüm bende:)sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 2. günaydın teşekkür ederim arkadaşım iyiyim yakında yaptıklarımı ekliyicem inşallah sevgiler görüşürüz

  YanıtlaSil
 3. Canım,
  paylaşımın için teşekkürler. Dilerim bu güzel ayları en iyi şekilde geçiririz. Duanın güzelliğini çok içten yaşarız.
  Yeter ki isteyelim,Allah dualarımızı (Mucip ve Müstean) hemen yerine getirecektir.
  Senin de kandilin kutlu olsun.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler bu güzel bilgiler için ..günün gecen mübarek olsun ..

  YanıtlaSil
 5. canımmm kandilin mübarek olsun üçaylar hayırlara vesile olsun inşlh canısım çokk güzel paylaşmışsın bizimle şimdi not aldım yarın neler yapacağımı ALLAH RAZI olsun.

  nice uzunn kandillere hep beraber inşlh.

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..