13 Nisan 2012

TABLA KABAK TARİFİ
Tarifini gönderen: BENİM DENİZİM
Ellerine sağlık canım katılımın için teşekkürler.Arkadaşımın diğer nefis tariflerini 
görmek için TIKLAYIN

tabla kabak

       Günaydın herkese.... Burdan görüyorum hepinizi hafta sonu geldi diye çok sevinçlisiniz. İki kör misali.. Bu espiri nedir diyeceksiniz. "Gözleri görmeyen iki kişi oturmuşlar dolma yiyorlarmış. Biri öbürüne demişki neden dolmaları  iki iki yiyorsun demiş, öbürü şaşırmış ben tek tek yiyorum nasıl görüyorsun demiş. Oda ben iki iki yiyorumda senide öyle yiyor sandım demiş" Onun hesabı bende hafta sonu geldi diye seviniyorum ya sizleride öyle düşünüyorumm....
       Gelelim tatlımıza. Bu nasıl bir kabak tatlısı diyeceksiniz. Bizim buralarda beyaz kabağın yanında kara kabak dediğimiz türden bir kabak daha yetişir. bunun pişirilmesine biz tabla kabak deriz..

Yapılışı:
tabla kabak1 tane kara kabak iyice yıkandıktan sonra elimiz büyüklüğünde parçalara ayrılır. Kabuğu soyulmaz.İçinin çekirdekli kısmı temizlendikten sonrada  kabuklu kısmı üste gelecek yekilde geniş bir tencereye yerleştirilir. Birazcık su konulur ve tencerenin kapağı kapatılarak pişirilir. Ilıdıktan sonra parçalar tepsiye döşenir.Yerken üzerine şeker serpilerek yenir. Afiyet olsun.
       Bu kabak bizim köylerde hiç bir işlem yapılmadan ekmek yaptığımız fırına ekmeklerle birlikte konulur. Fırın tamamen soğuduktan sonra kabak çıkartılır kabuğu kırılarak yenir oda çok güzel oluyor..
       "74.P.D.Ç.S." Etkinliğine ev sahipliği yapan Paşasofram' a, "Çay Kahve Bahane" Etkinliğine ev sahipliği yapan Marifetane' ye ve "Yöresel Lezzetler" Etkinliğine ev sahipliği yapan Safiye'ye gönderiyorum. Kolay gelsin arkadaşlar...


0 yorum var.Peki senin fikrin nedir..? to “TABLA KABAK TARİFİ”

Yorum Gönder

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..