26 Kasım 2013

Fırında Yoğurt Nasıl Mayalanır..? Ev Yapimi Yoğurt

Fırında yoğurt mayalama

Fırında Yoğurt Nasıl Mayalanır..?

Bir yılı geçti ben yoğurdu evde yapıyorum. Memlekette iken de her zaman yoğurdu  evde yapar yada ev yapımı yoğurt alırdık.. Evlenip de İstanbul'a geldikten sonra böyle bir imkan bulamadık. Biz de doğal olarak hazır yoğurtçu oluverdik:)) Kızım doğduktan sonra ek gıdaya geçtiğimiz dönemde formül mamalardan yoğurt yapıp yediriyordum 1 yaşından sonra o da hazır yoğurt yemeye başladı.

Oğlum bu konuda şanslı doğdu 2 yıl önce taşındığım halen oturduğum bu sitede komşularımın bir çoğunun yoğurdunu kendilerinin yaptığını ve sütten memnun olduklarını öğrendim. Özellikle komşum Aynur abla da sütün de yoğurdun da tadına defalarca bakmışımdır:))  Fırında yoğurt mayalama tekniğini de ondan öğrendim tabi Allah razı olsun ondan.. Daha önce sütü mayalayıp ağzını sıkıca kapatıp üzerini örtülerle kapatıp 4-5 saat masanın üzerini de işgal ediyordum..

Şimdi sizinle paylaşacağım fırında yoğurt mayalama tekniği çok kolay eski tekniğinizi aratmayacak emin olun:))

3 kilo süt için 1.5 yemek kaşığı yoğurt kullanıyorum ve yine ev yoğurdu olmasına dikkat ediyorum
süt kaynamaya başladık tan sonra en az 5 dk daha kısık ateşte kaynatılmalı en fazla 7-8 dk
Elinizi yakmayacak sıcaklığa geldiğinde ( parmağınız 7 saniye sütün sıcaklığına dayanıyorsa tamamdır)
1.5 yemek kaşığı yoğurdu tahta  kaşık yardımı ile 2-3 kaşık süt ekleyip iyice karıştırıp isterseniz sütün hepsini bir kapta ya da ayrı ayrı kavanozlarda ki sütlere pay ediyorsunuz. Mesela ben oğlum için taze taze açıp yedirmek için minik kavanozlar da tercih ediyorum o kavanozlara karışımdan 1 çay kaşığı diğerlerine 1 -1.5 tatlı kaşığı koyarak tahta kaşıkla bir kez karıştırıyorum. Kavanozlarımız ağzı açık halde soğuk fırına alıp fırının kapağını kapatıyoruz fırını ısıtmıyoruz yalnızca kapağını kapatıp 3 saat mayalanmaya bırakıyoruz..
Yoğurtlar mayalandıktan sonra yine ağızları açık halde 1-2 saatte buzdolabında beklettikten sonra kavanozların kapaklarını kapatıyoruz..
Yoğurt bir gece buzdolabın da bekletildiğinde çok daha kıvamlı oluyor.. Sütünüzü fırında mayaladığınız da yoğurdunuz ekşimsi değil özellikle bebeklerin ağzına layık tatlı güzel bir yoğurt olur.. Tadı ekşimsi bir yoğurt isteyenler fırında bekleme süresini 4-5 saate çıkarabilirler..

Fırında yoğurt mayalama

Sütlerin mayalanmış yoğurt olmuş hali.. Ben sütün kaymağını önceden almıyorum yoğurt yaptıktan sonra bu kaymakları  oğlumun kahvaltısına katıyorum.. 6.ayına girdiğinden beri yoğurt yediriyorum.. 


Benim fırında yoğurt mayalama tekniğim böyle dilerim uygular ve olumlu yorumlarla dönersiniz.. Selametle ve dua ile kalın..


10 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. ellerinize sağlık bende bebeğim kücükken yapardım artık büyüdü banada beklerim sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Bu şekilde yoğurt mayalamayı ilk kez görüyorum bana daha pratik geldi deneyeceğim teşekkürler.sessiz takipçiniz Dilek.

  YanıtlaSil
 3. aaa aynı kefir mayalaması gibi ben bir ara günlük kefir mayalıyordum aynen böyle fırın değilde dolap içine koyuyordum.ama yoğurdu hep sarıp sarmalayarak yapıyordum:)) hatta bugün yine mayaladım.(ben de kavanozlara mayalarım)
  bir sonrakine bunu mutlaka deneyeceğim çok teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
 4. Eline sağlık. İyi fikir. Mutlaka deniycem.

  YanıtlaSil
 5. Canım,
  ellerine sağlık. Ben de yoğurdumu evde yapıyorum ama bu yolu denemedim. Sütümden bir kilosunu ayırıp bu sefer deneyeceğim.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 6. Ellerinize sağlık,çok teşekkür ederim.ben denedim , çok teşekkür ederim.harika oldu ,arkadaşlarımlada paylaştım faydalansınlar diye takipçinizim , sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
 7. Ellerinize sağlık. Doğal yoğurt diye ben buna derim :) Esenlikle kalın

  YanıtlaSil
 8. bunu bende duymuştum ama hiç denemedim nasıl oluyor acaba

  YanıtlaSil
 9. Yoğurdun en doğal hali bu olsa gerek. Teşekkürler bilgi için.

  YanıtlaSil
 10. Firini biraz isitmiyormuyuz.soguk firinda nasil olurki

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..