2 Aralık 2013

Bal Kabaği Çorbası 6+ Bebeklere Özel Çorba

Bal kabağı çorbası

Oğlumun şimdilik en sevdiği çorbaların başında geliyor bal kabağı çorbası. Yer mi yemez mi diye tereddütlerle yaptığım bal kabağı çorbasını sevdik ama bebeklerin yemek alışkanlıkları çok değişken olduğu için şimdilik diyorum umarım hep severek tüketir..
Bal kabağının faydaları saymakla bitmiyor: Demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum zengini. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunduğu gibi bol demir içerikli olduğu için kansızlığı önlemeye yardımcıdır..

Bebeklere özel onlarca tarif hazırladım resimledim ama oturup yazmaya pek vaktim olmuyor vakit ayırabildiğim zamanlarda da hep başka bir şeylere öncelik vermem gerekiyor:))

Neyse biz gelelim bal kabağı çorbasının tarifine:
3 cm eninde bir dilim kabağın yarısı, 1 orta boy havuç, 1 arpacık soğan tüm malzemeyi doğrayıp 200 ml suda haşlıyoruz inmeye yakın 1.5 tatlı kaşığı irmik ekleyip 4-5 dk daha pişiriyoruz. Çok az zeytinyağı ekleyip ister blendırdan geçirin isterseniz benim gibi tel süzgeçten geçirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.. Havuçla birleşince hafif tatlımsı bir çorba oluyor bebişlerde bu yüzden seviyor sanırım..aynı tarifi malzemeleri arttırarak irmikle birlikte 1 çay bardağı da süt ekleyerek tüm aileniz için de pişirebilirsiniz..

Ayrıca bal kabağı çorbasına irmik katmadan sebzelerle birlikte prinç, bulgur veya aşure buğdayı, yeşil mercimek ekleyerek te pişiriyorum yine çok lezzetli bir çorba oluyor.. Tüm bebişlere afiyet şifa olsun...

Tüm bebek yemekleri tarifleri için tıklayınız..

0 yorum var.Peki senin fikrin nedir..? to “Bal Kabaği Çorbası 6+ Bebeklere Özel Çorba”

Yorum Gönder

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..