17 Ocak 2014

Yeni Örgü Bere & Şapka Modeli Açıklamalı Şemalı

açıklamalı bere modeli

Örgü bere & şapka modeli, yandan örülen farklı bir bere örneği.. Örmesi hem zevkli hemde çok kolay olan şapkamızda, haroşa, bükme ve kahve çekirdeği örneği kullanıldı. Aşağıda açıklamalı şemasını ekledim.Şemayı takip ederek bereyi kolayca örebilirsiniz takıldığınız bir yer olursa da yorum bırakın yardımcı olmaya çalışırım..

Şimdi elimde yapraklı bere örneği var açıklamasıyla birlikte en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım inşaAllah.. Bugünlük bu kadar gününüz geceniz hayr olsun hepinize hayırlı cumalar diliyorum selametle...

Şemalı yeni şapka modeliaçıklamalı bere modeli

Bu parçayı ördükten sonra alttaki resimdeki gibi bir bir tarafından ilmek çıkarıyorsunuz her haroşa sırasından 1 ilmek ben yaklaşık 80 ilmek çıkardım sanırım tam hatırlamıyorum. İsterseniz ilmek sayısını 8 veya 10'a bölüp her düz sırada ayırdığınız yerlerden birer ilmek keserek daraltın istersenizde 4 haroşa 3 düz şeklinde ilmekleri dizerek benimki gibi şapkadaki ajuruda örebilirsiniz aralardaki haroşalar her düz sırada 1 er ilmek eksiliyor son sıraya doğru 3 düz ilmekte 2 ilmeğe sonrada tek ilmeğe düşürerek daraltma tamamlanarak boydan dikilir..


Şapkayı ilk yayınladığım da yukarıdaki parçayı unutmuştum bu nedenle yazıyı yeniden güncelledim..açıklamalı bere modeli


Şemalı şapka modeli

17 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. Modeller harika ama örgü bilmeyince öyle bakıp kalıyorum..Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. http://pinarintarifdefteri.blogspot.com/ canım elllerıne sağlık....sayfana her baktıgımda ozenıyorum.tıg işini sevıyorum..ama şiş işi bılmıyorum.tıg ıle yapılan modelllerını takıp edıcem......sevgıler canım...

  YanıtlaSil
 3. dikilişi nasıl olacak ki biliyormusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok afedersiniz resimlerden birini eklemeyi unutmuşum hemen ekleyip yazıyı güncelledim iyiki yorum bıraktınız teşekkür ederim..

   Sil
 4. farklı olmuş.. çok beğendim..

  YanıtlaSil
 5. ipiniz ne marka acaba? ip kalınlığına göre ilmek sayısı nasıl olmalı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ipin kalınlığına göre ilmek sayısı değişmiyor şemayı aynen örüyorsunuz yalnız bükme sayısı artar ve tepe kısmı için daha fazla ilmek çıkarıp örersiniz. yani uzunluğu baş çevresini ölçerek ayarlıyorsunuz. benim ipim alize burcum orta kalın bir ip.

   Sil
 6. teşekkürler ilginize en kısa sürede bende öreceğim face den de takip edeceğim bitince tekrar paylaşırsanız modeli

  YanıtlaSil
 7. çok şık ve değişik bir model, ellerine sağlık, açıklama için teşekkürler:))

  YanıtlaSil
 8. tam başa oturan bir modelmi acaba? biraz geriye doğru düşük duruyormu yoksa? yarın ipimi alıp kısmetse öreceğim. sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kızıma göre boyutlarda ördüm çok güzel durdu başında.şapkanın tepe kısmını çok fazla genişletmede kesme işlemi yaparsanız geriye doğru düşme olmaz ama tepe kısmını geniş tutup ilmekleri azar azar keserek tamamlarsanız biraz ressam beresine benzeyebilir..

   Sil
 9. şemada 6 ilmekle başlanacak diyor. altın örgüde 10 ilmekle bu örneği görmüştüm. acaba fark edermi? açıklamalarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben 6 ilmekle başladım, dilerseniz 10 ilmeklede başlayabilirsiniz bir şey fark etmez

   Sil
 10. bereyi örmeye çalışıyorum. iki kahve çekirdeği ortaya çıktıktan sonra arttırmadan 9 bükme olana kadar örmeye devam ediyoruz. doğrumu anladım acaba?

  YanıtlaSil
 11. Scorpio urges us to research things before making a move.
  Sagittarius This is a two actions forward, 1 stage back, one step down the Rabbit Gap sort of week.
  What ever you say will be taken in the incorrect way. http://www.youtube.com/watch?v=ietDAAJW_CE

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..