26 Şubat 2014

Tığ Desen Örneği ve Resimli Yapılışı


Tiğ Desen Örneği Yapılışı
Tığ desen örneği ve resimli yapılışı.. Google aramalarımda sık sık gördüğüm ve çok beğendiğim bu güzel tığ işi deseni örerek aşama aşama resimledim. 
Tiğ Desen Örneği Yapılışı

Tığ işi desenin yapılışına zincir çekerek başlıyoruz. Ne örmek istiyorsanız (Bebek battaniyesi, yatak örtüsü .. vs)tahmini zincir çekiyorsunuz. Örneğe ilk sırada 4 sık iğne ile başlayarak sıra sonunda da 4 sık iğne ile bitiriyoruz.
1. sıra: 4 sık iğne, 2 zincir atla üçüncü zincirin içine 5 adt 2 li trabzan yap 2 zincir atla 7 sık iğne yap 2 zincir atla 5 trabzan 2 zincir atla 7 sık iğne yap sona kadar böyle devam ediyor.
Tiğ Desen Örneği Yapılışı

2. ikinci sıra: 3 sık iğne 5 trabzanın hepsini de şapkalarda ördüğümüz gibi trabzanın ön yüzünden alt kısmından ilmek çıkarıp dolama trabzan yapıyoruz .Aralara birer tane normal trabzan yapıyoruz bu sırada toplamda 5 trabzan artarak 9 trabzan oluyor.


Tiğ Desen Örneği Yapılışı

3. sıra: örneğimiz arttırmalarla 9 trabzan olmuştu.Önceki sırada dolama trabzan yaptıklarımızı yine aynı şekilde örüyoruz aradaki trabzanları yine arttırarak bir trabzandan 2 trabzan yapıyoruz sık iğneler de 3 tane yapılıyor.
4. sırada tüm trabzanları tepesinden değilde içinden sık iğne örüyoruz sık iğne 1 tane.
sık iğneler her sırada azaltılıyor.

Tiğ Desen Örneği Yapılışı

Renkli ipe geçerek  baştaki sık iğneye 3 trabzan yap 7 sık iğne ve iki örneğin arasında en sırasından alarak uzatarak 5 adt 2 li trabzan 7 sık iğne 3 trabzan örnek bir önceki örneği ördüğümüz gibi devam ediyor.

Tiğ Desen Örneği Yapılışı

Tiğ Desen Örneği Yapılışı

Tiğ Desen Örneği Yapılışı

Tığ işi desen örneğimiz de arka sırada iken tüm trabzanlara yaptığımız sık iğne şekli bu resimde görüldüğü gibi yapılıyor.
Ne kadar anlaşılır yazdım bilemiyorum ama bütün postu 10 dk da hazırladığımı da yazmadan geçemeyeceğim biraz aceleye geldi oğluşum uyanmak üzere:)) Takıldığınız bir yer olursa yorum bırakın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.. 

Selametle mutlu huzurlu kalın...

8 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. çok güzel bir örnek, detaylı anlatım için çok teşekkürler, harika bir bebek battaniyesi olur:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım evet çok güzel bebek battaniyesi olur..

   Sil
 2. Modelo muito bonito.
  Muito boa a explicação.Levo comigo para fazer uma colcha de bebe e fico agradecida
  Abraço
  Nélia

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olá meu amigo, sim um belo padrão de cobertores.

   Sil
 3. ÇOK GÜZEL BİR AÇIKLAMA.. TEŞEKKÜRLER..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Emine hanım yorum yazan ellerinize sağlık..

   Sil
 4. Merhaba Video yapsanız çok iyi olucak yapma çalıştım ama uymadı şapka tekniğini bilmediğim için yani dolma nasıl bişey pek anlamadım lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Video yapsanız çok iyi olucak yapma çalıştım ama uymadı şapka tekniğini bilmediğim için yani dolma nasıl bişey pek anlamadım lütfen yardım edin

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..