28 Şubat 2014

Tığ İşi Çanta Resimli Yapılışı & crochet bag making
tığ işi çanta yapılışı

Tığ işi çanta resimli yapılışı.. Tığ işi çanta çapraz çanta da diyebiliriz aslında, özellikle küçük hanımlar için çok şık bir model yapılışı da çok kolay resimleri takip etmeniz yeterli.


tığ işi çanta yapılışı

Tığ işi çapraz çocuk çanta yapılışı: 7 zincir çekerek orta kısımından başlıyoruz. 

1= Zinciri sık iğne ile birleştirip içine 16 adt 2 li trabzan yap 

2= Trabzanların birine iki kez diğerine bir kez batarak 3 adt ikili trabzanı tığın başında üçünü birlikte topluyoruz aralarında 3 zincir çek.

3=  2 yaprağın arasını 5 er sık iğne diğerlerini 5 er 2 li trabzan yap

4= Artık ara ara arttırmalar yapacağız ki çantamız genişlesin yalnız ilk 7 trabzan ve son 7 trabzanlar arasında arttırma yapmıyoruz yoksa öne doğru ovalleşebiliyor ilk 7 den sonra 1 trabzana 2 trabzan yap 4 trabzan ör 5.ye 2 trabzan böyle devam ediyoruz çanta bitene kadar tüm artırmalar bu şekilde ( benim ipim pek esnek bir ip değildi ben bu şekilde yaptım ipinizin durumuna göre arttırmaları daha sık yapabilirsiniz ama ilk 6-7 ilmekte yapmamanızı tavsiye ederim.

5= Yapraklar örgünün sırasını yazdığım gibi ördüyseniz eğer yaprak yapımı hep ön yüze denk gelecektir gelmesi de gerekir:)) Neyse trabzanların ön yüzüne bakan zincirlere yaprka yapıyoruz ki arka zincirlere yendien trabzan yapabilelim. ilk iki trabzanı geçip 3.trabzanın içine 7 adt 2 li trabzan yap iki trabzan atla 3.ye sık iğne ile tuttur bu şekilde bir sıra tarbzan bir sıra çiçek devam edecek. İstediğiniz genişliğe geldikten sonra son trabzana çiçek yapmadan bırakın.tığ işi çanta yapılışı

tığ işi çanta yapılışı

Tığ işi çantanın arka yüzünü de yaprak olmadan (isterseniz yapabilirsiniz de) aynı şekilde örüyoruz trabzanları aynı hizaya getirdikten sonra her ikisinide ters çevirerek içe gelecek şekilde sık iğne ile birleştiriyoruz ipi kırmadan çantanın ağız kısmınıda örüyoruz. Ağız kısmını ben briaz daha küçültmek istediğim için çantanın yanlarından her dönüşte 2 şer sık iğne daralttım.

tığ işi çanta yapılışı

Tığ işi çantanın iç kısmından fermuar dikilerek de kullanılabilir ama ben üşendim böyle basit bir çanta tokası örmeyi yeğledim:)) 

Bildiğiniz çiçek motifi ortaki ziniciri 10-12 zincir çekin düğme için (çok değil merak etmeyin çiçek yaprakları yapılınca kendiliğinden küçülüyor) 


tığ işi çanta yapılışı

Çanta tokasının arkadan görüntüsü resmi yeni sayfada açarak orijinal büyüklüğünde görebilirsiniz.

tığ işi çanta yapılışı

Çantanın sapı için 4 zincir çekip ilk zincir içine zincirle birlikte 3 trabzan yap üçünü birlikte topla 3 zincir çekip aynı şekilde devam ediyoruz.

tığ işi çanta yapılışı


3 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. çok cici görünüyor küçük kızlara da pek yakışır açıklama için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Harika !!!! Çok beğendim ellerine sağlık. ..

  YanıtlaSil
 3. Olá, obrigada pela visita.
  Que a folia de carnaval traga muita paz e amor.
  Beijos
  Renata.

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..