22 Mayıs 2014

Bir Tarif İki Şekilli Kurabiye...

kurabiye

Evet bir tarif ve iki şekilli kurabiye.. Önce şekilli kurabiyeleri sonrada kalan kakaolu hamurla içi çikolata dolgulu kurabiyeleri yaptım.. Günler önce minikler tarafından mideye indirilmiş olan kurabiyelerimiz tarifine geçiyorum hemen..

Kurabiye hamurumun içindekiler genel olarak hep aynı diyebilirim sadece artı eklenenler vardır. 
Kurabiye hamuru için: 1 pkt margarin veya tuzsuz tereyağ ben özellikle miniklere yapıldığı için tareyağ kullandım 200 ğrm kadar..
1 su bardağı pudra şekeri
1 pkt kabartma tozu
1 pkt vanilin
1 pkt kakako (50 grmlık)
Aldığı kadar un..

Hepsini karıştırıp uzun süre yoğurmadan kurabiye hamurumuzu elde ediyoruz fazla yoğurulduğun da yağ salıverir genelde.. Hamuru 3'e böldüm ve 3/2 sini kakao ile biraz daha yoğurarak (paketin tamamı) kakaolu hamurumu hazırladım aslında yarı yarıya dengelesem daha iyi olurmuş. Kakaolu hamurdan kaldığı için diğer kurabiyeleri yaptım..

Gerisini  resimlerden takip ederek yapabilirsiniz. Burada resimlerde unuttuğum bir şey var ki hemen yazayım hamurdan 1 kakaolu bir sade kurabiye çubuklarını hazırlamayı tamamladıktan sonra 4 çubuk kalınlığında bir hamuru da çubukların tam ortasına koyarak sarıyoruz.Aynı şeklin tam tersi de çok hoş oluyor ama ben sonraki yaptığımda resimlemeyi unutmuşum:))

Şeklide tadı da nefis kurabiyelerimi nacizane denemenizi tavsiye ediyorum.. Şimdiden Hayırlı Cumalar diler her zaman olduğu gibi selametle kalın diyorum... Hepinize selamlar sevgiler..

2 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. UN YOKMU TARİFİNİZDE
  UN YOKMU TARİFİNİZDE?  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatiniz için teşekkür ederim nasılda unutmuşum yazmayı hemen düzelttim tekrar teşekkürler.

   Sil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..