10 Ekim 2014

Açiklamali Şapka & Bere Modeli

Açıklamalı şapka bere


Örgü şapka ve bere sezonunu an itibari ile açmış bulunuyorum :) İlk olarak yeğenim için baharda ördüğüm ama yeni diktiğim kendinden güllü şapka modelimi getirdim sizlere..

Şapka & Bere modelimizin açıklaması : Yine tepeden başlama yöntemi ile ördüm İpim himalaya anti piling tüylenmeyen yumuşacık bir ip 50 gram kadar da farklı renkte bir ip ve 3.5 no şiş.

Tepeden 9 ilmekle başladım hep düz sıralarda arttırarak 98 ilmek olana kadar ördüm ( ip ince olduğu için 98 ilmek siz kafa ölçüsüne göre ayarlayabilirsiniz) sonrasında 10 cm kadarda artırma yapmadan örüyoruz. Şimdi 2 sıra farklı renkteki ipimizle haroşa örüyoruz. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi ilmekleri tam ortadan bölüyoruz şişte ayrı ayrı öreceğiz.


Açıklamalı şapka bere

49 ilmek olan bir tarafı şapkamızı ortaladığımız yere geldiğimizde 3 ilmek örmeden geri dönerek örüyoruz. Bunu 4 kez tekrarlıyoruz toplamda 12 sıra düz örülmüş olacak 2 sırada mavi renkle haroşa yapıp ilmekleri kapatıyoruz.

Açıklamalı şapka bere

Beremizin diğer tarafında hiç eksiltme yapmadan 4 düz düz sıra örüp şişimize 30 ilmek daha ilave ediyoruz. 1 sıra düz örüp başa geldiğimizde her ilmeğin yanından gizli ilmekle arttırma yapıyoruz yani sonradan eklediğimiz 30 ilmek 60 ilmek olacak diğer taraf olduğu gibi örüyoruz. 12 düz sıraya tamamladığımızda 2 sırada mavi ip ile haroşa örüp ilmekleri kapatıyoruz.


Açıklamalı şapka bere

Bitiğinde böyle olacak şimdi şapkamızı dikme zamanı. İlk resimde gördüğünüz gibi arttırma yaptığımız yeri gül şekli vererek dikiyoruz. Berenin arkasını da dikip tamamlıyoruz.

Aslında 5 şişle tepeden başlanıp tüm örseydim dedim kendi kendime :) siz tüm şekilde de örebilirsiniz. Çok bir şey fark etmez ama dikiş olayını pek sevmiyorum.

Beremizin açıklaması böyle umarım anlatabilmişimdir baharda ördüğüm için sayıları bile zor hatırladım :)
Takıldığınız bir yer olursa yorum yazın yardımcı olmaya çalışırım takılmasa da yazın beğenseniz de beğenmeseniz de olmaz mı :)

Örmek isteyenlere kolay gelsin gününüz güzelliklerle geçsin selametle kalın..4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

  1. Çok guzel olmus ellerine sağlık açıklama içinde çok teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Harika olmuş ben de başladım. Becerebilirim inşallah

    YanıtlaSil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..