4 Şubat 2015

Resimli Açıklamalı Tığ Oyası Modeli

Resimli Açıklamalı Tığ Oyası

Resimli açıklamalı tığ oyası modeli, facebook sayfamdan bir takipçimin isteği üzerine daha önce sizlerle paylaştığım bu tığ oyası modelini resimli açıklamalı olarak tekrar paylaşıyorum.

Resimli Açıklamalı Tığ Oyası

Ben eliminde altında daha önceden iğne oyası için zürafa yapılmış tülbentin kenarına modeli çıkardım. Tülbentin kenarını isterseniz 2 zincir bir sık iğne olarak eliniz sıkı ise eğer 3 zincir bir sık iğne olarak çevirebilirsiniz. 
Tığ oyası örneğinin yapılışı: Sık iğne yapıp başına bir santimden biraz daha uzun bir örümce yapıp tepesinde sık iğne ile tutturuyoruz. Tığın başını 2 kez dolayıp arada 2 trabzan atlayıp 3.ye batarak tığın başını 4 defada yukarıya doğru örerek örümcenin tepesine geliyoruz. 3  zincir çekip  aşağıya doğru 10-12 adt 2 li trabzan yapıyoruz ve bir sonraki sık iğnenin içine sık iğne ile tutturalım.12 zincir çekip yine arada 2 trabzan bırakıp 3. ye sık iğne ile tutturup yeniden örümce yaparak tülbentin kenarını bu şekilde örüyoruz.

Resimli Açıklamalı Tığ Oyası

Geldik çiçek kısmına arada çektiğimiz zincirlerin üstüne resimde görüldüğü gibi 3 zincir çekip 3 lü trabzan yapıyoruz tepesinde 5 zincir çekip aynı yere batarak minik bir birit yapıyoruz devamında 5 adt sık iğne ile aşağı iniyoruz. 3 kez aynı işlemi yaptıktan sonra yani 4. yaprak için zincir çekeceğimiz yerde 12 adt zincir çekip aşağıdaki resimde olduğu gibi yeşil direğin tepesine sık iğne ile tuttturalım.
Resimli Açıklamalı Tığ Oyası

Bu tığ oyası modelinde ki en önemli yer de burası çünkü üstteki yaprakları bu şekilde öreceğiz. 6 adt yaprak ördükten sonra alttaki yaprakları da 6 adt yaparak modeli tamamlıyoruz.

Resimli Açıklamalı Tığ Oyası

Tığ oyası örneğimizin son şekli de böyle son ütüsünü de yapıldıktan sonra yukarıdaki ilk resim kadar güzel görünecektir :)
Takıldığınız sormak istediğiniz bir yer bir model varsa eğer ben buradayım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım bugünlük de bu kadar selametle kalın hepinize kocaman gönül dolusu sevgiler..

4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

  1. Ellerine ve resimlerine sağlık Hatice'ciğim..Çokta ayrıntılı olmuş boynum ağrımasada yapsam keşke.

    YanıtlaSil
  2. çok güzel bir model.. kalın iplerle battaniye kenarına da güzel olur..

    YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..