3 Mart 2015

Açıklamalı Bebek Yeleği Modeli

Bebek yeleği

Kartopu anakuzusu örgü ipi ile açıklamalı bebek yeleği modeli. Bebek yeleği üç parça olarak örülüp yaka ve bantlar ilmek çıkarılarak örülüyor. Yelek için 2.5 yumak ana kuzusu ip yarım yumak da orta kalın normal örgü ipi ve 5 no şiş kullanıldı.

Ana kuzusu ip ile bebek yeleğinin yapılışı:Yelek için vereceğim sayılar 7-8 yaş kız çocuk yeleği boyutlarındadır.Arka için 40 ilmek başlıyoruz 18 cm kadar örüp kol oyuntusu için 3-2-2 olarak her iki taraftan  ilmek kesiyoruz 12-13 cm daha örüp ilmekleri kapatıyoruz.

Önler için 20 ilmekle başlayıp kol oyuntusunu arkadaki gibi yaparak 10 cm daha örüp 3 ilmek kesiyoruz yaka oyuntusu için. Bütün parçaları dikip şimdi bantlar için ilmek çıkarıp iki ters iki düz örüyoruz basen ve kol kısmında 5 cm kadar ön bantlar için 3 cm lastik örüp ilmekleri kapatıyoruz.


Bebek yeleği

Yaka için arka ve ön bantlardan toplamda 44-48 ilmek kadar ilmek alıp 6-7 cm örüp ilmekleri kapatıyoruz. Fermuar yada çıtçıt dikerek bebek yeleğimizi tamamlıyoruz. Örmek isteyenlere kolay gelsin..

Selametle kalın..

4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. ellerine sağlık canım. çok da güzewl açıklamışsın.
  ben de örmüştüm çok seviyorum bu ipi ,Torun haberi geldi bakalım ne renkler de örerim yenisini:))

  YanıtlaSil
 2. Ellerinize sağlık beğendim. 12 yaş kız çocuğuna yapmak istiyorum sayılarını verebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, 12 yaş için 60 ilmek arka 30 ilmekde önler için sayı verebilirim. Yalnız çocuğun zayıf veya kilolu olması sayılarda değişiklik yapmanızı gerektirebilir. 60 ilmekle başlayıp 3-4 sıra ördükten sonra giydiği bir örgü hırka veya yeleğe göre ayarlayabilirsiniz. 56 ilmek arka 28 ilmekte önler de olabilir.

   Sil
 3. süper olmuş...ellerine sağlık havalar biraz soğusun bende deneyeceğim bloğunu takip ediyorum ben de beklerim.....http://rnkync.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..