19 Mart 2015

Açıklamalı Örgü Askılı Elbise Jile Modeli

Açıklamalı Örgü Askılı Elbise Jile


Örgü askılı elbise jile modeli, alize örgü kitabından arkadaşımın bebeği için ördüğüm askılı elbise 1-2 yaş kız bebeklere göre örüldü. 1,5 yumak alize cotton gold örgü ipi ile ördüm harika bir ip örmesi çok zevkli çok güzel renkleri var görmelisiniz.. Modelin açıklaması alize dergilerinde var ama bende kendi ördüğüm sayılarla yapılışı hakkında bilgi vermeye çalışacağım..


Açıklamalı Örgü Askılı Elbise Jile

Örgü askılı elbise & jile örneğinin yapılışı: 2 parça halinde ve arka cepleri de ayrıca örüp diktim.

Ön için: 66 ilmek başladım 3-4 cm 2ters 2 düz lastik ördükten sonra düz örgüye geçiyoruz. Ön cep için 10 cm kadar düz örüp yanlardan 18'er ilmek bırakıp ortada kalan 30 ilmeği 4 cm daha düz örüp her iki yandan 1 düz 2 ters lastik örerek hep ön sırada olmak üzere 8 kez 1'er ilmek kesip sonrasında 2 cm daha kesmeden örüp 2 cm de 2 ters 2 düz lastik örerek ilmekleri kapatıp askılı elbisenin ön parçasını tamamlıyoruz.

Cep için ayırdığımız 30 ilmeğin arkasından 30 ilmek alıp 10 cm daha düz ör kol evi kesimi için her iki yandan 3 düz 2 ters 3 düz lastik ör düz ilmeklerin iç kısmından her sırada 1 ilmek olmak üzere 12 ilmek kes. 5 cm daha düz örüp 5 cm de 2 ters 2 düz lastik örerek ilmekleri kapatıyoruz.

Arka için: 66 ilmek başlayıp ön cep yeri dışında aynı şekilde örüp en son askılar için her iki yandan da 10 ilmek 2 ters 2 düz lastik olarak 16 kadar örüp her iki askıya da 2 şer düğme iliği açılarak 2 cm daha örerek ilmekleri kapatıyoruz.

Cepler için: 3 ilmekle başlayıp her düz sırada iki yandan da arttırarak 24 ilmek olduğunda 3 cm düz  2-3 cm de lastik örgüsü yapılarak ilmekler kapatılır. 

Örgü askılı elbise örneğinin tasarım sahibi Alize örgü dergilerinde birbirinden güzel tasarımları olan Işıl BALABAN hanım efendidir. Emeğine yüreğine sağlık olsun..

 Genelde kendim tasarlayıp örmeyi seviyorum ama arkadaşım özellikle bu elbiseyi çok beğendi bende ördüm :) Benimde ellerime sağlık sevgili Ayşenur bebeğimizde sağlıkla güle güle giysin inşaAllah.Örgü elbisemize birde patik ördüm tığ işi fena olmadı sanırım başka bir posta onuda yapılışı ile birlikte paylaşmayı planlıyorum..


Örgü elbise jile modelini örmek isteyenlere kolay gelsin.. Selametle kalın hepinize gönül dolusu sevgiler selamlar..

4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. molto bello e utile, grazie per le spiegazioni, ciao

  YanıtlaSil
 2. çok tatlı bu model , kitap bende de var. bir de erkek versiyonu var ikisi de çok tatlı . Yün dükkanımızı yılbaşında kapattık çalıştığımız dönemde ipi de modeli de çok beğenilmişti.
  Ellerine sağlık çok muntazam örmüşsünüz sağlıkla giyilsin:)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, kaç numara şiş ile ördünüz? Ben bu iple 2,5 yaşındaki yeğenime 84 ilmek başladım (3,5 numara şişle)
  Çok geniş oldu, cebe başlamadan söktüm. 2,5 yaşa 3,5 no şişle kaç ilmek başlamalıyım sizce?

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..