30 Mart 2015

Anne Yeleği Ajurunun Yapılışı

Anne yeleği yapılışı

Örgü anne yeleği modeli çok beğenildi, buradan ve emailimden sürekli anne yeleği modelinin yapılışı istendi. Elimde ördüğüm bebek battaniyesinin renklerinden biri bitti yüncüde kalmamış gelmesini bekliyorum. Birkaç güne gelecekmiş umarım gelir çok güzel bir örnek bitmesini beklemeden sizlerle de paylaşabilirim. Bende bu bekleme süresini fırsat bilip bir kaç küçük örgümü tamamladım ve yoğun istek alan anne yeleği ajurunun yapılışını da aradan çıkarayım dedim.

Aslında oldukça kolay bir model çok basit bir ayrıntı sebebi ile örneği çıkarmakta zorlanıyor insan.
Bende aynı yere takıldım önce ama modelin sahibinden alıp tekrar inceledim doğru yoldayım dedim ve ajuru çıkardım.
Anne yeleği yapılışı

Anne yeleği ajur örneğinin yapılışı:  6 ilmek yanlarda bant olarak tekli lastik ördüm hem böyleci ortadaki üçgenlerin yarım şekilde örülüşünü de görebilirsiniz.

6 ilmek bant, 1 haroşa, 1 düz, 2 ters, 2 düz, 2 ters, 2 düz, 2 ters, 2 düz,2 ters, 2 düz, 2 ters 1 düz 1 haroşa 1 düz ve yine aynı şekilde 18 ilmeği 2 düz 2 ters olarak sıralıyoruz 1 düz 1 haroşa 6 kenar bandı.

İlmekleri böylece sıralayıp şişe alıyoruz 1. sıra 6 tekli lastik, 1 haroşa 1 dola 1 düz, 18 ilmek ters düz  ör, 1 ilmek düz 1 dola 1 haroşa, 1 dola, 1 düz 18 ilmek aynı şekilde 1 düz 1 dola 1 haroşa 6 kenar bandı.

2. Arka sırada tersler ters düzler düz, dolama yaptığımız ilmekler ve yanındaki ilmeklerde arkada önce hep düz örülecek haroşa olması için.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi ortadaki üçgen haroşa ilmekleri 11 olduğunda örneğin düz tarafında bükme yapacağız.
Anne yeleği yapılışı

Ortadaki ve yanlardaki üçgenleri şimdi içe doğru kesmeye başlıyoruz yanlardaki düz ilmeklerle sağa ve sola doğru her düz sırada 1 ilmeği birlikte örüyoruz. Bükme için baştaki 8 ilmeği 3. bir şişe takıp örgünün arkasına alıyoruz. Geriye kalan 10 ilmeği olduğu gibi tersi ters düzü düz olarak önce örüyoruz. Şimdi arka şişteki ilmekleri sol şişe alıp tersi düz, düzü ters örüyoruz. Yazının başında bahsettiğin ayrıntı işte burası :) Modelde pek belli olmasa da sayılar eşit olmadığı için bükmeyi bu şekilde yapıyoruz.


Anne yeleği yapılışı

Yukarıda resim ajur örneğinin ters yüzü açık renk iplerle ördüğünüz de neredeyse hiç belli olmuyor zaten örgünün iç kısmına geldiği için çok önemli de değil..


Anne yeleği yapılışı

Buda anne yeleği ajur örneğimizin önden görünüşü. Umarım yelek modelini örmek isteyenlere yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız bir yer olsa da  olmasa da yorumlarını bekliyorum. Bu aralar çok sık yazı ekleyemiyorum farkındayım modeller birikti elimde bir çoğunu resimledim çok şükür fırsat buldukça yayınlayacağım inşaAllah.. 

Selametle kalın hepinize sevgiler selamlar..


10 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. çok güzel olmuş ellerine sağlık canım geniş bir vakitte denemek isterim....sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel olmuş başarılarınızın www.bebekavm.com.tr olarak devamını dılerız

  YanıtlaSil
 3. Kaç saattir bu modelin yapılışını arıyorum sonunda buldum elinize sağlık yarın ilk fırsatta edemeyeceğim umarım yapabilirim. Çok profesyonel değilim..

  YanıtlaSil
 4. Şirketten aşçı ablamz görmüş ama modeli çıkaramamıştı. Sizin çok güzel açıklamalı anlatımınız sayeainde küçük bir parça model yaptım. Yarın kendisine ileteceğim. Onun ve kendi adıma çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
 5. Şirketten aşçı ablamz görmüş ama modeli çıkaramamıştı. Sizin çok güzel açıklamalı anlatımınız sayeainde küçük bir parça model yaptım. Yarın kendisine ileteceğim. Onun ve kendi adıma çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim hanımefendi yardımcı olabildiğime ben teşekkür ederim ilginize. Kolay gelsin ellerinize sağlık şimdiden.

   Sil
 6. Merhabalar ellerinize sağlık çok güzel olmuş bende anneme yelek işlemek istiyorum ama kaç ilmek bqslamam gerekiyor bilemedim yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
 7. Acaba bu model icin yeleğin arkası kaç ilmek başlanıyor yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 8. Acaba bu model icin yeleğin arkası kaç ilmek başlanıyor yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 9. Acaba yeleğin arkası kaç ilmek başlanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim 😊

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..