12 Mayıs 2015

Tığ İşi Karanfil Yapılışı... Yine Çiçek Yenilemece :)

Tiğ İşi Karanfil Yapilişi

Yıllardır banyomu süsleyen yapay çiçeklerim artık iyice eskidiği için tığ işi karanfil örerek yeniledim. Daha önce de yapay saksı çiçeğimi tığ işi lale örerek yenilemiştim. Yaprakları çok benzemese de çiçek motiflerinin görünüşünü karanfile benzettim tığ işi karanfil dedim :)

Renkler banyom ile uyumlu olmuştu ama yakın bir zamanda yine yeni bir eve taşınacağız. Eşimin işi sebebiyle Tekirdağ Çerkezköye taşınıyoruz okullar tatil olduğunda inşaAllah. Bakalım oradaki banyoya uyacak mı, aman ne büyük sorun değil mi :) uysa da uymasa da bir köşeyi süsler elbet hayırlısıyla..

Tığ işi karanfillerin yapılışı: Çiçek motifi için 30 zincir çektim son 2 zinciri trabzan sayıp hemen yanındaki zincire 2 li trabzan yaptım arada 1 zincir çekerek tüm zincirlere trabzan yaptım.
2. sırada her trabzanın başına 2 trabzan yaptım ve yine aralarında 1 zincir çekerek
3. sırada 1 trabzanın başına 2 trabzan yapıyoruz ama arada 1 trabzan'a 1 trabzan yapıyoruz yani 2 tane 2li tarbzan 1 tane tekli. Aynı sırada her trabzan başına 3 zincir çekerek aynı trabzanın tepesine sık iğne minik biritler yapıyoruz ve çiçeğimizi katlayarak dikiyoruz.

Tiğ İşi Karanfil Yapilişi

Yapraklar içinde 22 zincir çekip ilk 3 zincire sık iğne sonraki 3 tanesine 2 li trabzan 10 adt 3lü trabzan ve 3  tane 2 li, 4 tane de sık iğne yapıp diğer tarafa dönüyoruz. Aynı şekilde yaprağın başlangıç kısmına kadar örüp yaprak boyundan 3-5 cm uzun teli büküp trabzanın altından teli gezdirerek örüyoruz tepelerde 1-2 sık iğne fazla yapıp düzgün durmasını sağlıyoruz.

Tiğ İşi Karanfil Yapilişi

Bu da tığ işi karanfilin tomurcuk yaprağı 5 zincir çekip birleştirerek içine 12 sık iğne yapıyoruz. her 3 sık iğne üstüne gelecek şekilde 5 zincir çekerek ortaya doğru önce sık iğne sonra tekli trabzan , 2 li trabzan ve 3 lü trabzanla başladığımız noktadan 3. sık iğneye tutturuyoruz. 4 yaprak oluncaya kadar aynı işlemi uyguluyoruz ve çiçeğimizin alt kısmından sapa geçirmeden dikiyoruz. Ben hazır çiçeğe yaptığım için çiçek sapının tepesini bükerek karanfili sıkıştırıp sabitledim. Tel ile yaparken de aynı şekilde yapılabilir sap kısmını da aynı yeşil iple sararak tamamlayabilirsiniz.

Tiğ İşi Karanfil Yapilişi

Tiğ İşi Karanfil Yapilişi

2 dal tığ işi karanfil için ne uzun yazdım ya her zaman diyorum ya yapması yazmasından kolay :) Neyse bugünlük de bu kadar olsun güzel bir hafta dileğiyle hepinize kocaman gönül dolusu sevgiler selamlar...


0 yorum var.Peki senin fikrin nedir..? to “Tığ İşi Karanfil Yapılışı... Yine Çiçek Yenilemece :)”

Yorum Gönder

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..