23 Kasım 2015

Yakadan Başlamalı Anlatımlı Örgü Çocuk YeleğiYakadan Başlamalı Anlatımlı Örgü Çocuk Yeleği

Örgü yakadan başlamalı örgü çocuk yeleği modeli, kızım için ördüğüm yelek modelini açıklamasını da yazının devamında görebilirsiniz..

Yakadan Başlamalı Anlatımlı Örgü Çocuk Yeleği

Robadan başlayarak dikişsiz tüm olarak ördüğüm yeleğin yakasını ve kollarını ip yeterli gelmediği için farklı renkte ip ile ilmek çıkararak ördüm ve yelek böyle daha hoş oldu bence.. 4 no şiş ve 3 yumak himalaya antipilling ip kullandım 50 gram kadarda mor simli örgü ipi markasını hatırlamıyorum..

Yakadan başlamalı örgü yelek yapılışı: Yaka kısmından 85 ilmekle başlıyoruz bir sıra ters ördükten sonra ilmekleri sağ ön bant için 8 prinç 9 düz ör 1 gizli ilmek arttır 2 düz ör 1 arttır 11 sağ kol ör 1 arttır 2 düz 1 arttır arka için 21 ilmek düz ör 1arttır2düz1arttır sol kol için 11 ilmek düz 1arttır2düz1arttır 9düz 8 prin sol bant için ör.. 

İlmekleri bu şekilde sıraladıktan sonra hep düz sırada olmak üzere çocuğun büyüklüğüne göre (bebekler için 17-18 kez 3-5 yaş için 22-24 kez  7-10 yaş için 25-28 ) kez arttırma yapabilirsiniz. Kızım 9 yaşında 28 kez arttırma yaptım tam oldu. Örgü yelek koltuk kısmına gelindiğinde kolları ayırmadan dilerseniz farklı renkteki ip ile örüp ilmekleri kapatarak bedene devam edebilirsiniz. Ben ipin durumuna göre öreyim diye kolları ve yakayı daha sonraya bırakmıştım iyide yapmışım :)

Yakadan Başlamalı Anlatımlı Örgü Çocuk Yeleği

Yelek bedeni istediğiniz uzunluğa geldiğinde 8-10 sıra daha prinç örüp ilmekleri kapatıyoruz. Unutmadan ilk üç sıradan itibaren her 12-13 sırada bir düğme iliği açmayı unutmuyoruz. Yaka için arttırma köşelerinden 2 ilmek olmak üzere 89 ilmek çıkarıp 7 cm kadar prinç ördüm kollardan da 60 yada 62 ilmek ti sanırım.

Yakadan Başlamalı Anlatımlı Örgü Çocuk Yeleği

Evde bulunan düğmelerimizi değerlendirdik renk çok uyumlu olmasa da kalp desenli olduğu için çok sevdik ve yeleğimize diktik.. Sağlıkla güzel günlerde kullansın canım kızım çok ta yakıştı prensesime.. Renkler göründüğünden çok daha canlı aslında mat çıkmış biraz.. 

Marifteane'de açıklamalı örgüler etiketimizde, örgü yelekler kategorisinde onlarca yelek modeli sizlerin beğenisine sunulmuştur.. Modelleri örerken takıldığınız bir yer olursa sormaya çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Güzel bir hafta geçrimeniz dileğiyle selametle kalın hepinize gönül dolusu sevgiler.. 1 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..