15 Aralık 2015

Açıklamalı Baktüs Şal Atkı Modeli

Açıklamalı Baktus Şal

Açıklamalı baktüs şal atkı modeli 1 yumak alize simli bebe ip ve 4 no şiş ile ördüm. Aynı ipten daha önce de kızıma elbise örmüştüm kalan iplerini de baktüs atkı örerek değerlendireyim istedim. İpten yarım yumak kadar daha var ama bir de bere çıkar mı bilmiyorum. Deneyeceğim olmadı içine yakın renklerden ip eklerim sanırım. Neyse gelelim örgü baktüs şal atkıyı nasıl ördüğüme :)

Baktus atkı şallar örmesi kolay zevkli ve çabuk ilerleyen bir örgü modelidir. Bu atkıyı da kızım için ördüm biraz da kalın olsun istedim ip bebe ipi olduğundan iki kat örmektense haroşa olarak ördüm. Önce düz bükmesiz örüp etrafına tığ işi ziller yapmayı planladım ama amacım bir de şapka örmek olduğundan 
vazgeçtim :)

Açıklamalı Baktus Şal

Örgü Bükmeli Baktüs Şal Atkı Yapılışı: Baktus şal modelini örmeye 5 ilmekle başladım. 4 ilmek düz 1 ilmek haroşa  her 3 haroşa sırasında yandaki 4 ilmeği bükme yapıp haroşanın yanından 1 ilmek gizli arttırma yapıyoruz. ilmekler 45 ilmek oluncaya kadar bu şekilde devam ediyoruz. 1 karış kadar arttırma yapmadan örüyoruz şimdi de ilmekleri aynı şekilde her bükme sırasında bükmenin yanındaki 2 haroşayı birlikte örerek şalımızı daraltıyoruz ta ki 5 ilmek kalıncaya kadar tüm ilmekleri kapatıp dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bu modellere pom pom da çok yakışıyor. 

Açıklamalı Baktus Şal

Daha önceki yıllarda ördüğüm yapraklı baktüs şal için pompom süsleme kullanmıştım önce yine aynı modelden öreyim dedim ama yapraklı baktüs küçük bir kız çocuğu için ağır bir model genç kızlarımıza ve bize çok yakışır :)

Açıklamalı Baktus Şal

Bükme aralıklarını yukarıdaki resimde daha net görebilirsiniz. Ayrıca yüzden fazla açıklamalı modeller içinde  size hitap eden bir model mutlaka vardır görmeden gitmeyiniz.


Açıklamalı Baktus Şal

Yeni yazılarda görüşmek üzere güzel bir hafta dileğiyle selametle kalın hepinize gönül dolusu sevgiler.. selamlar..

4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

  1. Pretty! cant wait to see more :)

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel baktus. Ayrıca şal, çok mutlu bir kızı yaptı.

    http://zpasjawtle.blogspot.com/2015/12/troche-drutow-troche-szyda.html

    YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..