8 Aralık 2015

Tığ İşi Kulaklık Nasıl Örülür.? Resimli Yapılışı

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Kızımın yoğun isteği üzerine ördüğüm tığ işi kulaklık.. Kulaklığın modeli için onlarca fikir sunsa da çiçekli kulaklıkta karar kıldık :) 
Evet Tığ işi Kulaklık nasıl örülür..? 
Yapılışını resimlemeye çalıştım dilim döndüğünce de anlatmaya çalışayım..

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Çiçek motifli rengarenk boncuklu kulaklığı örmeye aşağıda gördüğünüz 10 cm çapında 4 yuvarlak parçayı örerek başladım. 2 tanesi sık iğne amigurimi örerken uyguladığımız teknikle yani 3 zincir çek hemen yanındaki zincirin içine etrafında dönerek 6 sık iğne yap sonraki sırada her sık iğneye 2 sık iğne 3.sırada 1 ör 1 arttır şekilde genişli 10 cm olana kadar örüyoruz.

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Çiçekli olan üste gelecek parçaları da aynı şekilde örüyoruz ama tek bir farkla sık iğnenin dışa gelen kısmına batıyoruz her zaman bize doğru olan tarafına çiçeğimizin yapraklarını yapacağız.

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

İkinci parçayı da ördük bitti şimdi en dıştan başlıyoruz çiçek yapraklarımıza 6 zincir çek hemen yanındaki zincirde dahil aşağıya kadar sık iğne bir sık iğne atla yanındakine tuttur. Bu şekilde 5 sıra içe doğru çiçek yapraklarını ördüm. Ortasına da kızımın eski takılarından boncukları yukarıda ikinci resimde gördüğünüz şekilde ipinden çıkarmadan her boncuğun arasından iğneyle diktim. İpinden çıkarmadığım için dikmek çok çok daha kolay oldu...


Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Bu ne ki derseniz taç için ördüğüm kılıf keşke tığ işi örseymişim ama şiş ile ördük bir kere sökmeye 
elimiz varmadı :) Siz örerseniz şık iğne örün tacımız 1 cm eninde idi sizde 2,5-3 cm eninde sık iğne ile uzun bir parça örüp dikebilirsiniz  ya da örgü oyuncaklardaki bebek kolu örer gibi uzunca döne döne örüp taca kılıf yapabilirsiniz.

Tığ İşi Kulakıik Nasıl Örülür

Parçaları bu şekilde dikiyoruz. Unutmadan içine plastik şekerleme kapakları koydum ben 10 cm eninde yine kulağa gelen kısmına az birazda slikon koyuyoruz. O kapakların resmini neden çekmemişim ki inanın unutmuşum :) Tepemde anne diktin mi diye bekleyen tatlı cadım sağ olsun..

İki tarafı da dikip tacı içine koyarken kime örüyorsanız ölçün derim ne kadarı içeride kalır ölçmek en iyisi. Tacın uçlarını kapağın üstünden çiçek tarafına koyarak taç ile çiçek motiflerini de birleştirdik mi tığ işi örgü kulaklık bitti demektir.. Prensesim güle güle kullansın.. Bu sabah taktı kulağına gitti okuluna mus mutluydu daha ne isterim :) Allah hepimizin yavrularına sağlık sıhhat ve uzun başarılı bir ömür versin Bizi onlara onları da bize bağışlasın.. Hep güzel günlerini görelim inşaAllah.. Amin..
Selametle kalın..


1 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..