6 Ocak 2016

Anlatımlı Tığ Örgü Şapka Örneği

Anlatimli  Tiğ Örgü Şapka

Tığ örgü kız çocuk şapkayı küçük bir prenses için ördüm ipimiz Kartopu ana kuzusu ve çok az Alize cotton gold ip. Geçen yıl kızıma ördüğüm hello kity şapka, atkı ve bere takımından kalan ipleri kullandım yinede pembe ipten biraz kaldı onuda başka bir küçük prensese öreceğim inşaAllah.

Anlatimli  Tiğ Örgü Şapka

Tığ örgü Şapka nasıl örülür..? Tığ örgüsü bilenler zaten biliyordur ama bilmeyenler için anlatmaya çalışacağım takıldığınız bir yer olursa her zaman olduğu gibi yorum bırakınız olmasa da fikirlerinizi çok önemsediğimi bilmenizi isterim..

Şapkanın yapılışı:
Tepe kısmından başlıyoruz örmeye 3 zincir çekip ortadaki zincirin etrafına dönerek 6 sık iğne yapalım. ikinci sırada her sık iğneye 2 kez batarak 12 sık iğne yapalım. 3. sırada 1 ör diğerine 2 sık iğne yap 18 sık iğne oluyor aslında tamda örgü oyuncaklarda olduğu gibi başlıyoruz. Böyle bir ip ile sayıları tutturmak oldukça zor olduğundan ilk 2-3 sıradan sonra ben rastgele arttırmalar yaptım. Tepe genişliğine geldiğinizde ölçmelisiniz sonra arttırmadan örüyoruz örgü kendiliğinden torbalanıyor zaten. Kulağa yakın kısmında 1 sıra diğer renk ip ile 1 sıra pembe ile sık iğne örerek şapkaya bant yaptım sonrasında aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi  banttan sonra 1 sıra 2li trabzan ördüm genişlemeyi sağlamak için bunu da 6-7 trabzanda bir aynı sık iğneye 2 trabzan yaparak genişlettim sonrasında yine sık iğne örerek devam ettim.  Tığ örgü şapka bittiğinde süslemek size kalmış nasıl isterseniz fiyonk ta yapabilirsiniz pompom da.. Benim gibi tığ işi çiçek motifi de örüp dikebilirsiniz :)  

Anlatimli  Tiğ Örgü Şapka


Benim doğal şekerim Ayşenur prensesim sağlıkla güle güle kullansın inşaAllah.. Örmek isteyenlere kolay gelsin hepinize sevgiler selamlar...

0 yorum var.Peki senin fikrin nedir..? to “Anlatımlı Tığ Örgü Şapka Örneği”

Yorum Gönder

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..