9 Ocak 2016

Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal Modeli crochet shawl pattern

Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal

Tığ işi harika bir şal modeli getirdim sizlere görünüşte zor bir model gibi ama oldukça kolay ve gösterişli güzel bir şal.  Şal modelimizin ismi yapraklı Tülin İris Şal modeli İpimiz  alize angora gold batik elinize uygun 1 yada 2 no tığ.


Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi ŞalAnlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal
Tığ işi yapraklı şal modelinin tasarımı Tülin İris hanıma aittir alize dergisi için hazırladığı bu şal örneğini takipçilerimden Sacide Altıntaş örmüş ve açıklaması ile birlikte göndermiş bizlere. Ben zincir çekmekten başka tığ işi bilmez iken bu şalı ördüm diyor kendisi yani örmesi çok kolay bir model..

Daha fazla sözü uzatmadan şalın yapılışına geçiyorum..


Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal Modeli nasıl örülür.?
Angora gold batik ile 11 zincir çekiyoruz üzerine 2 tane sık iğne 2 tane 2 li trabzan 2 tane 3'lü trabzan, 2 tane 4'lü trabzan, 2 tane 5 li trabzan, 2 tane de 6 lık trabzan yapılarak bir yaprak tamamlanır. Yaprağın sağına 12 tane zincir çekilir. Üzerine 4'lü trabzan ile 3 tae kafes yapılır. Yaprağın üzerine 1 kafes yapılır.Yaprağın soluna tığa 2 kere dolama yapılarak 3 kafes yapılır. 2. sıra kafesin başında 11 zincir çekilir aynı yaprak yapılır bir kafesin sonuna batılır. 4  zincir çekilir 1 kafes üzerine yatırılarak batırılır.(bir kafes atlanmış olur) 3. kafese 11 zincirle yeni bir yaprak yapılır. Sıra tamamlanır 1 sıra yaprak 1 sıra kafes örgü boyu 30 cm oluncaya kadar yanlardan her sıra da 3 er kafes arttırılarak örülür. 

Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal

Tığ işi anlatımlı şalın arka tarafından görüntüsü aşağıda olduğu gibidir resimlerin üzerine tıkladığınızda orijinal büyüklüklerinde görebilirsiniz. Örmek isteyenlere kolay gelsin.. Sacide Altıntaş hanımefendiye bu güzel şal modelini bizlerle paylaştığı için tekrar teşekkürler eline emeğine sağlık güle güle kullansın..


Anlatımlı Yapraklı Tığ İşi Şal
 crochet shawl pattern


 crochet shawl pattern

Şal modelleri, boyunluk ve anlatımlı atkı bere modellerini marifetane'nin geniş örgü arşivinde bulabilirsiniz..

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle selametle kalın..

4 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. harika görünüyor... bayıldım. :)

  YanıtlaSil
 2. Değişik bir model,Melek Baykal hanımın programın da görmüştüm
  Bana kuşları ,kartalların kanadını anısatıyor çok güzel.Ören ellere sağlık olsun

  YanıtlaSil
 3. şahane olmuş bayıldım ellerinize sağlık sevgiler...:))

  YanıtlaSil
 4. Bu çalın yelek modelini bulanyrm

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..