2 Şubat 2016

Anlatimli Firfirli Örgü Yelek Modeli & Bebek Yeleği

Anlatımli fırfırlı yelek

Örgü fırfırlı yelek modeli artan iplerimi değerlendirdiğim bu minicik bebek yeleği tam 12-18 ay bebeklere göre oldu. Alize cotton gold 1 yumak 1 yumaktan 20 grm kadar az yine alize simli şal ipi (iki kat). 3.5 no şiş.


Anlatımli fırfırlı yelek

Anlatımlı Örgü fırfırlı yelek modeli yapılışı: Resimdeki şekilde ilmek sayılarını şişimize alıyoruz. 3-4 sıra haroşa sırası ördükten sonra arttırma sırasına geliyoruz. Normal robadan başlama örgülerden biraz farkı örüyoruz burada arttırma hep omuz için ayrılan ilmeklerin yanlarından ve sırtın tam ortasındaki ilmeklerin yanlarından birde önlerde ki haroşa bantların yanlarından her düz sırada bir  gizli arttırma yöntemi ((öreceğimiz ilmeğin hemen altındaki ilmeği şişe takıp örüyoruz )ile düz ilmek arttırıyoruz. 

Anlatımli fırfırlı yelek

Anlatımli fırfırlı yelek

İp az olduğu için yeter yetmez düşünceleri ile ben fazla büyütmeden 16 arttırma sırasından sonra kollara da 3-4 sıra haroşa örüp ayırdım. Yelek modelinin ön ve arkasını aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. İstediğiniz uzunluğa geldiğinde yine 3-4 sıra haroşa örüp tüm ilmekleri kapatın. Bu arada ön bantta dilediğiniz aralıkta düğme iliği açmayı unutmayınız.

Anlatımli fırfırlı yelekAnlatımli fırfırlı yelek

Fırfırları nasıl ördüğüme gelince en kısa sürede fırfırı nasıl ördüğümü de başka bir postta anlatacağım hatta yetiştirebilirsem yarın ki postta. Fırfır örgü için inanın çok fazla ip kullanıyorsunuz. Ben şal ipini ikiye katladım ama normal ip de olsa 1 yumağa yakın örmek gerekiyor.

Anlatımli fırfırlı yelek

Anlatımli fırfırlı yelek

Fırfırlı yelek modelinin arkadan görüntüsü minik prensesler için harika bir bebek yeleği modeli.. Minik kızlar için de ön bant olmadan çok hoş tunikler elbiseler örülebilir yani benden size küçük bir fikir olsun.. Başka bir fırfırlı robadan başlamalı yelek modeli yıllar önce sizlerle paylaşmıştım simli ip ile örmüştüm kullanışlı bir model.

Örmek isteyenler kolaylıklar diliyorum takılsanız da takılmasanız da, beğenseniz de beğenmeseniz de  yorumlarınız benim için önemli...

11 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. Elinize sağlık. Rengi de çok güzel görünüyor

  YanıtlaSil
 2. Tam kızlara göre , anlatımda açıklayıcı , elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. ellerinize sağlık cok güzel

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar .. Şey bişi sorucaktım. Kol ayrım sayıları kaç ? kaç tane kestiniz kaç tane bıraktınız ? Teşekkür ediyorum şimdiden.

  YanıtlaSil
 5. Kolları kaç ilmekten yaptınız ayarlayamadım ben.Önden kaç ilmek bırakacağız kaç ilmek keseceğiz yardım edermisiniz lütfen.

  YanıtlaSil
 6. Kolları kaç ilmek kestiniz önden kaç ilmek ayırdınız ben yapamadım yardım edermisiniz lütfen.

  YanıtlaSil
 7. kolları kaç ilmek kestiniz. Önden kaç ilmek ayırdınız.Yapamadım yardım edermisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlmek sayısını hatırlamıyorum ama 16 arttırma sırasından sonra kolları daha fazla arttırmadan 3-4 sıra haroşa örüp kapattım. Ama 6 aylık bebeğe göre oldu siz daha büyük bebeğe göre yapacaksanız 20-25 kez arttırma yaptıkdan sonra kolları ayırın. Cevabım geç oldu kusura bakmayın sınavlarım vardı ihmal ettim burayı elimde olmadan.

   Sil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..