4 Şubat 2016

Örgüde Fırfır Nasıl Yapılır.? knit ruffle

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Fırfırlı yelek modelinin fırfır kısmını nasıl örüldüğünü resimlerle anlatmaya çalıştım. Resimlerde ki sıralamayı takip ederek örgüde fırfır nasıl yapılır.? sizlerde kolayca öğrenebilirsiniz..Örgü Firfir Nasil Yapilir

İlk resmimiz de 2-3 sıra haroşa ördüm ben en azından yelek modelindeki gibi olsun istedim düz örgü devamını da uygulayabilirsiniz elbette. Bu ilk resimde 1 ilmekten 3 ilmek çıkarıyoruz. İlmeğin içinden 1 ilmek çıkarıp 1 dolayıp tekrar 1 ilmek daha çıkararak 3 ilmek elde ediyoruz.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

1 ilmek çıkardık 1 doladık ve 1 ilmek daha çıkarıyoruz aynı ilmeğin içinden..

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Bu resimde her ilmekten 3 ilmek çıkarıp arka sırayı da ters örüp geliyoruz.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Bu resimde de gizli arttırma yöntemi ile resimde gördüğünüz gibi ilmeğin solundan arttıracak isek ilmeği ördükten sonra önceki sırada ki ilmeği şişe takıp örüyoruz. Sağından arttıracak isek ilmeği örmeden altındaki ilmeği şişe takıp arttırma işlemi yaptıktan sonra üstteki ilmeği de örüyoruz. Kısacası 3 ilmeğin sağından ve solundan 1'er ilmek arttırarak 5 ilmek elde edeceğiz.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

İlk ilmeği örmeden aldık sonraki 3 ilmekte arttırma yaptık.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

3 ilmekleri 5 ilmek olarak çoğaltmaya devam ediyoruz.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Yine arka sırayı ters örüp geliyoruz ve örgü fırfırın son sırasındayız ilmekleri olduğu gibi düz keserek (kapatarak) örüyoruz.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Anlatımlı fırfırlı yelek modelinde olduğu gibi kol ağzında ya da etek uçlarında böyle durmuyor anında bükülmeye başlıyor düz sıra olduğu için şimdi kendi etrafında dönmeye başladı bile:)

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Resimde de gördüğünüz gibi bu yöntemle gül motifleri de yapabilirsiniz çocuk örgülerinde veya şapka bere gibi örgülerde rengarenk çok güzel yakışacaktır.

Örgü Firfir Nasil Yapilir

İşte son hali uç kısımlarından tutup düz hale getirdiğinizde fırfırlar oluşuyor. Ben bebek yeleğini örerken fırfır için şal ipi kullanmıştım 2 kat örmeme rağmen ince geldiği için arttırma sırasını 5 değilde 7 yapmıştım sizde ipinizin inceliğine kalınlığına göre 5 ya da 7 sırada işlemi tamamlayabilirsiniz.

knit ruffle

Örgü Firfir Nasil Yapilir

Örgü fırfırın son hali aslında çok kolaymış değil mi  ama çok ip kullanılıyor lakin sonuç buna değer.  Örgü etekler de, şapka ve bereler de kız bebek pantolonlarında ve daha bir çok örgüde kullanabileceğiniz harika bir süsleme yöntemidir. Örmek isteyenlere kolay gelsin örerken takılsanız da takılmasanız da yazın lütfen.. Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle selametle kalın hepinize gönül dolusu sevgiler..
2 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..