26 Şubat 2016

Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Örülür.? Açıklamalı yapılışı...

Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Örülür.?

Yapraklı bebek yeleğini  gönderen Saniye Çakmak hanım yapılışı hakkında da biraz bilgi verdi sağolsun bende elimden geldiğince bebek yeleğinin yapılışını detaylandırdım örmek isteyenler yazının devamına buyursun lütfen..
Yapraklı bebek yeleği nasıl örülür.? Yapılışı: 66 ilmekle başlıyoruz 2 sıra haroşa ördükten sonra ilmeklerimizi ayırmaya başlıyoruz. 12 ilmek ön bant için haroşa ör. Öndeki ilk yaprak için 1 dola 1 ör 1 dola 6 ilmek haroşa arada. Koldaki yaprak için 1 dola 1 ör 1 dola 6 haroşa arkadaki ilk yaprak için 1 dola 1 ör 1 dola 2. yaprak için 1 dola 1ör 1 dola 6 haroşa diğer koldaki yaprak için 1 dola 1 ör 1 dola 6 haroşa öndeki diğer yaprak için 1 dola 1 ör 1 dola ve 12 ilmek haroşa ör. Yapraklı bebek yeleği için ilmeklerimizi bu şekilde sıralıyoruz. Arka sırada haroşaları haroşa yaprakları önden düz olacak şekilde yani düz örüyoruz. Bebek yeleğini örerken her düz sırada yapraklar için 1 ilmeklerin hemen yanlarından 1 er dolayarak yaprağımız 11 ilmek oluncaya kadar arttırıyoruz. Bu sırada aralarda ördüğümüz haroşaları aynı sayıda örüyoruz ama yaprağın uç kısmın yaparken hemen yanlarından ilmekleri kapatmadan 1 ilmek dolamayı unutmayın. Yapraklar 11 ilmek olduğunda bu seferde yaprağı yanlardan 2 ilmeği birlikte kapatarak yaprağın uç kısmını oluşturuyoruz  ve yaprağı daraltırken ilmekleri kesmeden yanlardan 1 er dolamayı unutmayın. En son kalan 3 ilmeği de birlikte örüp yeniden düz sırada yaprağı oluşturmaya devam ediyoruz. Öreceğiniz bebeğin yaşına göre kollarda 2 yaprak yaptıktan sonra da resimdeki bebek yeleğinde olduğu gibi ilk yaprak bittikten sonra 5-6 sıra haroşa yaparak kol ilmeklerini kapatabilirsiniz.


Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Örülür.?

Takipçilerimden Özlem hanım sağolsun dikkati sayesinde bu yazımdaki ilmek sayısında verdiğim yanlışı fark etmiş uyardı ve bende düzelttim. Ben örmediğim için oldu aslında tarif ve ilmek sayıları ören takipçime ait ama bende kontrol etmeliyim. dikkatinizi için teşekkürler Özlem hanım.

Yapraklı bebek yeleğine kol altından yaprakları aynı şekilde oluşturarak örmeye devam ediyoruz. Son yapraktan sonra 10-12 sıra haroşa yapıp ilmekleri kapatıyoruz. Dikişsiz robadan başlamalı yapraklı bebek yeleğimiz bitti. Unutmadan yakadan 2 haroşadan ilk düğme deliği ve 12-13 haroşa arayla 2 veya 3 düğme deliği açmayı unutmuyoruz.

Bu güzel yelek modelini bizlerle paylaşan Saniye Çakmak hanıma çok teşekkürler. Kendisine sipariş verip ördürmek isterseniz yorum veya emailimden bilgi vermeniz yeterlidir.

Marifetane'de birbirinden güzel açıklamalı bebek yeleği modellerini de bulabilirsiniz. Örmek isteyenlere kolay gelsin hepinize hayırlı cumalar diliyorum selametle kalın..

8 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

 1. Harika olmuş emeklerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. çok güzel.. yapraklı modelleri çok seviyorum..

  YanıtlaSil
 3. Sayilarini yanlis vermissiniz iki kere orup soktum cok ugrastim acaba yazdiktan sonra okumadinizmi???

  YanıtlaSil
 4. Sayilarini yanlis vermissiniz iki kere orup soktum cok ugrastim acaba yazdiktan sonra okumadinizmi???

  YanıtlaSil
 5. Sayilarini yanlis vermissiniz iki kere orup soktum cok ugrastim acaba yazdiktan sonra okumadinizmi???

  YanıtlaSil
 6. Sayilarini yanlis vermissiniz keske yazdiktan sonra bi okusaydiniz cok ugrastirdiniz beni!!!!!

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Özlem hanım dikkatinize teşekkürler ayrıca sizi yorduğum için özür dilerim. Yeleği ben örmedim tarif de bana ait değil ama sayıları kontrol etmeliydim ne söyleseniz haklısınız sizin sayenizde gerekli düzeltmeyi yaptım tekrar teşekkürler. Umarım bu kez doğrudur yapraklar için 6 ilmek daha ekledim.

  YanıtlaSil
 8. Bende örüp soktum kol yaprağında sonraki hep yalnis

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..