3 Mayıs 2016

Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun

miraç kandiliMi'raç Gecesinde ve gündüzünde yapılacak ibadetler:

• Receb-i Şerîf’in 27’nci gecesi  Mi‘râc Gecesi’dir.

• Yatsı namazından sonra 12 rek’at Hâcet namazı kılınır:

Her rek’atte Fâtiha’dan sonra 10 İhlâs-ı Şerîf okunur.

Namaza niyet şöyledir:

Yâ Rabbi, rızâ-yi şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habîbin Resûl-i Zîşân Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu aff-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-yı ilâhîne mazhar eyle.” Allâhü Ekber.

Namazdan sonra:

4 Fâtiha-i Şerîfe,

100 defa, “Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm”,

• 100 İstiğfâr-ı şerîf,

• 100 Salevât-ı şerîfe okunup duâ edilir.

Bu namaz her rek’atte yüz ihlâs okuyarak on rek’at kılınır veya on ihlas okuyarak 100 rek’at kılınırsa; -bunu yerine getiren mü’min bu namazın feyz ve bereketiyle huzûr-i ilâhiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

• Hadîs-i şerîfte, Receb-i Şerîf’in 27. (Mi‘râc) gecesinin gündüzünde oruç tutana altmış ay oruç sevâbı yazılacağı va’dedilmiştir.

O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılınır:

Her rek’atte Fâtiha’dan sonra 5 Âyetü’l-Kürsî, 5 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 5 İhlâs-ı Şerîf, 5 Kul eûzü birabbi’l-felak, 5 Kul eûzü birabbi’n-nâs sûreleri okunur. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)
Allahım! Bizleri Regâiple Sana ragbet eden,Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren,

Kadrini idrak ederek seni hak eden kullarından eyle!.. Bu gecenin hürmetine dualarımız kabul, ibadetlerimiz makbul olsun.. Dualarımızın Miraç'a ulaşması dileğiyle kandilimiz mübarek olsun..

0 yorum var.Peki senin fikrin nedir..? to “Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun”

Yorum Gönder

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..