13 Haziran 2016

Kar Tanesi Motifi Nasıl Örülür? Crochet Motif Patterns

Kar Tanesi Motifi Nasıl Örülür?

Adım adım resimlerle tığ işi kar tanesi motifi nasıl örülür? Çok beğendiğim bir battaniye motif örneği olan kar tanesi modelini sizler için nasıl örülür? resimlerle anlatmaya çalıştım. Artan iplerini değerlendirebileceğiniz güzel bir tığ işi motif örneği.. Hem kolay hemde zarif kar tanesi motifi örmek isteyenler buyurun...


Kar Tanesi Motifi Nasıl Örülür?

Tığ işi Kar tanesi motifi nasıl örülür? Motifi örmeye 12 zincir çekip sık iğne ile birleştirerek başlıyoruz içine 25 adt 2 li tarbzan yapalım ve başladığımız yerde sık iğne ile birleştirip 3 zincir çekip 2 numaralı resimdeki  gibi 2.sırayı örmeye başlıyoruz hemen zincirin dibine 1 trabzan daha yapıp 2 zincir çek yine aynı yere 2 trabzan yaparak balık sırtı oluşturuyoruz. Bu sırada balık sırtı örnekleri arasında zincir çekmiyoruz ama alt trabzanlardan 2 atlayıp üçüncüye örnek yapıyoruz  8 tane örüyoruz. 

3. resimde aynı şekilde 2 li balıksırtı ama aralarda 1 zincir çekiyoruz (eliniz sıkıysa 2 zincir çekin). 
4. resimde 3 lü balıksırtı örüyoruz ve aralarında 2 zincir çekiyoruz. 

Kar Tanesi Motifi Nasıl Örülür?

Şimdi Renkli ipe geçerek herhangi bir balık sırtının tepesinden başlayarak 3 sık iğne ör trabzanların tepesine de sık iğne ör, iki örneğin arasında bir sık iğne 2 zincir bir alttaki zincire sık iğne ile tuttur 2 zincir çek resimdeki gibi ondan önceki sıraya tuttur ve aynı şekilde 2 şer zincir çekerek başladığın yere dön motifin etrafını bu şekilde örüyoruz.


Kar Tanesi Motifi Nasıl Örülür?

Kar tanesi motifi kare şekline getirmek için bu son sırayı da örüyoruz. Dilerseniz ilk bu son sırayı örmeden de rengarenk örüp birleştirebilirsiniz. Neyse kare kar kar tanesi motifi için 12. resimdeki gibi 3 zincir çek araya 3 adt 2 li trabzan yap 3 zincir çek diğer motife tuttur, 3 zincir çek ve 14.resimde gördüğünüz gibi tığın başına 3 kez dolayarak 4 seferde topluyarak uzunca 3 adt trabzan ör 3 zincir çek 3 trabzan daha örerek örneğin etrafını aynı şekilde örüp tamamlıyoruz. İsteyen olursa motif nasıl birleştirilir? başka bir postta anlatmaya çalışırım..  Onlarca tığ işi ve şiş örgü motif örnekleri Marifetane arşivinde birbirinden güzel bebek battaniyeleri açıklamaları ile birlikte beğeninize sunulmuştur..

Bugünlük benden bu kadar olsun malum Ramazan örgüye pek vakit ayıramıyorum ama boş da duramıyorum küçük örgülerle oyalanıyorum zaman zaman.. Lif örüyorum yep yeni lif modelleri hazırlıyorum sizlere , birde beğendiğim motiflerle uğraşıyorum ev iş yemek çocuklar derken dolu dolu bir ramazan geçiriyoruz halimize bin şükür..

Gününüz geceniz hayır ve bereketle dolsun sevgili okuyucularım selametle kalın hepinize gönül dolusu muhabbetler...
1 yorum var.Peki senin fikrin nedir..?:

  1. Motif etkinliğinde yuvarlağını örmüştük kareside çok güzel olmuş emeğine sağlık canım.

    YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine beklerim..